Döviz kurları artıyor, Türkiye’de bilgisayara sahip olma oranı azalıyor

Özellikle koronavirüs salgını boyunca en gerekli teknolojik aletlerin başında gelen bilgisayara erişimde Türkiye, son sıralarda yer alıyor. Yükselen döviz kurları ile birlikte teknolojik aletlere gelen zamlar vatandaşın elini kolunu bağlarken, Türkiye'de bilgisayara sahip olan nüfusun oranı ise 2019 yılında sadece yüzde 44 olarak gerçekleşti.

ZAFER CAĞRI 05 Ekim 2021 EKONOMİ

Koronavirüs pandemisinin ardından bilgisayar kullanımı daha yaygın hale geldi. Salgın nedeniyle eğitimlerine uzaktan devam eden öğrencilerden, eğitimleri veren öğretmenlere kadar herkesin ihtiyaç duyduğu bilgisayarlar, Türkiye’de yükselen döviz kurları nedeniyle kolaylıkla satın alınabilecek bir teknolojik alet olmaktan çıktı. Peki, Türkiye’de bilgisayar sahibi olanların nüfusa oranı kaç? Türkiye’de halkın yüzde kaçı bir bilgisayara sahip?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, Türkiye’de bilgisayar sahibi olanların oranı istikrarlı bir şekilde düşmeye devam ediyor. Teknolojinin gittikçe daha yaygın bir hal aldığı salgın döneminde, Türkiye nüfusunun neredeyse yarısından azı sadece bilgisayara sahip. Döviz kurlarında yaşanan artış, Türkiye’de bir bilgisayara sahip olmayı çok daha fazla zorlaştırıyor.

2019 YILINDAKİ BİLGİSAYAR KULLANICISI SAYISI 2011’İN ALTINDA GERÇEKLEŞTİ

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Türkiye’de bilgisayar sahibi olanların oranı 2019 yılında yüzde 44.1 olarak gerçekleşti. Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitimin yaygınlaştığı bu dönemde öğrencilerin sahip olduğu imkanlar tartışılırken, Türkiye öğrencilerin eğitim amacıyla bilgisayara erişiminde 77 ülke için 64. sırada yer alıyor. Özellikle son yıllarda döviz kurlarında yaşanan artışın ardından teknolojik aletlere gelen yüksek zamlar ve ekstra vergiler, vatandaşın bilgisayar gibi cihazlara erişimini engelliyor. 2011 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 45.8’i bilgisayar sahibi iken, bu oran 2019 yılında yüzde 44.1 olarak gerçekleşti.

Bu alanda Türkiye’nin zirve yaptığı dönem ise 2016 yılı oldu. Türkiye’de bilgisayar sahibi olanların oranı 2016 yılında yüzde 50.6 ile zirveyi gördü. 2016 yılından sonra istikrarlı bir düşüşe geçen Türkiye’de, 2017 yılında bilgisayara sahip olanların oranı yüzde 48.4’e, 2018 yılında yüzde 46.7’ye ve en son 2019 yılında yüzde 44.1’e geriledi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

diPhone 13 alabilmek için hangi ülkede kaç aylık asgari ücret gerekiyor, Türkiye’de durum ne?

dÜniversitelerin açılması ile birlikte en sık sorulan soru: Hangi bütçeyle nasıl bir bilgisayar almalıyım?

dÖğrencilerin bilgisayara ve internete erişiminde Türkiye Avrupa sonuncusu

 

ARTAN DÖVİZ KURLARI TEKNOLOJİK ALETLERİN VERGİLERİNE YANSIMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye’de uzun zamandır yaşanan ekonomik istikrarsızlık döviz kurlarının artışına neden olmaya devam ediyor. Özellikle teknolojik cihazların artan fiyatları da vatandaşların ceplerini yakıyor. ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 13’ün dünyada en pahalı olduğu ülkelerden birisi de Türkiye. Türkiye’de 11 bin 999 TL karşılığında satışa sunulan iPhone 13’ü asgari ücretle çalışan bir kişi ancak 4 ay sonunda satın alabiliyor. Bilgisayarların fiyatları da cep telefonlarından farksız değil. Eğitim öğretimin yüz yüze yeniden başlamasının ardından öğrenciler bütçelerine uygun bilgisayar bulmakta zorluk yaşıyor.