Ödülü koronavirüs temalı ”İlk Kucaklama” fotoğrafı kazandı

Bağımsız jüri, altı aday arasından Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen'in fotoğrafı koronavirüs temalı ''İlk Kucaklama'' yı (The First Embrace) Yılın Dünya Basın Fotoğrafı seçti.

KRONOS 16 Nisan 2021

Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü’nü koronavirüs temalı ”İlk Kucaklama” fotoğrafıyla Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen kazandı.

Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı, 64. yıllık Dünya Basın Fotoğraf Yarışması’nın sonuçlarını açıkladı.

Bağımsız jüri, altı aday arasından Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen’in fotoğrafı koronavirüs temalı ”İlk Kucaklama” yı (The First Embrace) Yılın Dünya Basın Fotoğrafı seçti.

Kazanan fotoğraf, Danimarka gazetesi Politiken için çekildi ve hemşire Adriana Silva da Costa Souza’nın, 5 Ağustos’ta bir huzurevinde 85 yaşındaki Brezilyalı Rosa Luzia Lunardi’ye beş ay sonra ilk kez sarıldığını gösteriyor.

Fotoğrafta bakıcı, fiziksel temas olmadan kucaklaşmalarına izin veren plastik bir pelerin takıyor. Sarıldıklarında, pelerin dışa doğru genişleyerek hemşirenin bir melek gibi görünmesini sağlıyor.

Fotoğrafçı Nissen, görüntünün ana mesajının “sevgi ve şefkat” olduğunu söyledi.

Jüri, görüntünün Covid- 19 salgınını özetlediğini söyleyerek ”ikonik” dedi.

Fotoğrafçı, kreatif direktör ve 2021 Fotoğraf Yarışması jüri üyesi Kevin WY Lee, kazanan fotoğrafı şöyle anlatıyor:

“Covid-19’un bu ikonik görüntüsü, her yerde hayatımızın en olağanüstü anını yansıtıyor. Savunmasızlık, sevdiklerim, kayıp ve ayrılık, ölüm, ama daha da önemlisi hayatta kalma okudum – hepsi tek bir grafik görüntüde toplandı. Fotoğrafa yeterince uzun süre bakarsanız, kanatları göreceksiniz: bir uçuş ve umut sembolü. ”

Bu yılın kazananı olarak Nissen, 2021 Dünya Basın Fotoğraf Festivali’ne davet olmak üzere 5 bin avro alacak ve fotoğrafı Hollanda’nın Amsterdam kentindeki yıllık serginin bir parçası olacak.

Yarışmaya 130 ülkeden 4 bin 315 fotoğrafçı katıldı.