Erdoğan: Putin roket fırlatmayı teklif etti, bağlılığımız sürüyor

Rusya Devlet Başkanı Putin ile dün Soçi'de görüşen Erdoğan, dönüş yolunda uçakta Rusya ziyaretini değerlendirdi. Erdoğan, "Putin'in uzay çalışmalarında çok daha ileri boyutta teklifi var. Karada ve denizde platform oluşturarak roket fırlatma çalışmaları teklifini yaptılar" dedi.

KRONOS 30 Eylül 2021 GÜNDEM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’da görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurda dönüş yolunda  ziyareti değerlendirdi. “Türkiye olarak Suriye’de Rusya’yla birlikte kararlaştırdığımız her hususa bağlılığımızı sürdürüyoruz. Buralardan herhangi bir geri adım söz konusu değil” diyen Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘2’İNCİ VE 3’ÜNCÜ NÜKLEER SANTRALİ BİRLİKTE YAPABİLİR MİYİZ?’ 

“Sayın Putin’le Akkuyu’nun yanı sıra ‘ikinci ve üçüncü nükleer santrali birlikte yapabilir miyiz?’ diye görüştük. ‘Bu konuyu çalışalım’ dediler.

(ABD Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü McGurk) Teröristlerle mücadele verdiğim bölgede onlarla kol kola dolaşması beni ciddi manada rahatsız etmektedir

(Türkiye-ABD ilişkileri) Nasip olursa Roma’da görüşeceğiz. Glasgow’da da büyük ihtimalle görüşeceğiz. Demek ki hayra alamet bazı adımlar atılıyor.

‘S-400’LERDEN GERİ ADIM ATMAK SÖZKONUSU DEĞİL’ 

S-400 konusunda sürecimiz devam ediyor. Geri adım atmak söz konusu değil. Bunları etraflıca konuştuk ve daha ileri boyutlara nasıl taşıyacağımızı görüştük.

Uçak motorları yapımında, savaş uçaklarıyla ilgili ne gibi adımlar atacağız, konuştuk. Allah nasip ederse uçak motorları konusunda da aynı adımı atacağız.

Gemi inşasında yine beraber birçok adım atabiliriz. Denizaltılara varıncaya kadar Rusya ile müşterek adımlarımız inşallah olacaktır.

Putin’in uzay çalışmalarında çok daha ileri boyutta teklifi var. Karada ve denizde platform oluşturarak roket fırlatma çalışmaları teklifini yaptılar

Er veya geç Amerika buradan çıkmalı ve burası Suriye halkına bırakılmalı.

‘BAZI MARKETLERE DENETİM VE CEZAİ MÜEYYİDELER GELECEK”

“Fahiş fiyat sorununda yalnızca zincir marketler mi sorumlu yoksa bunda üretim maliyetlerinin artmasını da etkisi var mı?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şu anda zincir market dediğimiz bu güçlü marketler bu işin ağırlığını oluşturuyor. Bunların bir de alt yapıları var. Bu alt yapılar da ciddi manada bu işin beslemesi oluyor. Şu anda bazı marketlerle ilgili bir denetim süreci olacak. Bazı cezai müeyyideler gelecek. Böyle bir durum söz konusu. Biz kendilerinden hassasiyet bekliyoruz. Ticaret Bakanlığımız da denetimlerini sıklaştırarak sürdürüyor. Bunu da devam ettireceğiz. Tarladan manava ve markete kadar bu süreci çok daha ciddi bir şekilde denetleyeceğiz.”