Erdoğan’ı istihdam verileri yalanladı: Üniversiteli işsizlerin sayısı çığ gibi artıyor

Türkiye'nin kronik problemleri arasında yer alan işsizlik, üniversite mezunlarını vurmaya devam ediyor. İşsizler ordusunda üniversiteli işsiz sayısı artıyor. Üniversite mezunu işsiz oranı haziran ayında yüzde 27,2'ye yükseldi. Türkiye'de yeni üniversite mezunu öğrencilerinin en fazla istihdam edildiği şehir ise Bursa ve Eskişehir oldu.

ZAFER CAĞRI 09 Ekim 2021 EKONOMİ

Türkiye, başkanlık sistemine geçiş sonrası birçok alanda istikrarsız dönem yaşıyor. Avrupa ülkeleri arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de dikkati çeken bir başka ayrıntı ise, üniversite mezunu işsizlerin sayısının artması. Son dönemde üniversite öğrencilerinin konaklamalarında sorun yaşamasının ardından açıklamalar yapan Cumhıurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hakkari’deki evladımız çıkıp ta İstanbul’a, Ankara’ya gelmesin; üniversiteyi onun ayağına götürelim istedik. Bunlara kalkıp da oradan çık, İstanbul’a gel demedik. Yani ilim tahsilini biz konutlarının, anne babasının olduğu yere taşıdık” açıklamasıyla eleştirileri bastırmaya çalışmıştı. Türkiye’de bölge bölge üniversite mezunlarının istihdam oranı ise dikkat çekiyor. Peki, Türkiye’deki üniversite mezunu işsizlerin oranı yüzde kaç? Hangi ilde kaç öğrenci istihdam edildi?

Türkiye’nin kronik problemlerin başında işsizlik oranları geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı haziran ayı işgücü verilerine göre, Türkiye’de işsizlik oranı bir önceki aya kıyasla 2,5 puan gerileyerek yüzde 10,6’ya düştü. Aynı raporda genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 22,7 olarak açıklandı. İşsiz sayısının yüksek olduğu gruplar arasında üniversite mezunu kişiler de yer alıyor. Türkiye’de üniversite mezunu kişilerdeki işsizlik oranı her geçen yıl artmaya devam ediyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ ORANI YÜZDE 27,2’YE YÜKSELDİ

Türkiye’de işsizlik sorunu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte tarihi seviyelere ulaştı. Hükûmet işsizlikte düşüş olduğunu öne sürse de, iş gücündeki azalma rekor seviyelere gelmiş durumda. İşsizler ordusu içerisinde, sayıları her geçen gün artan üniversiteli işsizler ise dikkati çekiyor.

Üniversite mezunları iş bulmakta zorlanmaya devam ediyor. Türkiye’de işsizler içinde üniversite mezunu oranı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Üniversite mezunu nüfusunda işsizlerin oranı 2004 yılında yüzde 12,9 iken, bu oran 2021 yılının haziran ayında yüzde 27,2’ye yükseldi.

Türkiye’de işsizler içinde üniversite mezunu oranı son 17 yılda yüzde 14,3 puan yükseldi. Türkiye’de üniversite mezunu olup da herhangi bir işte çalışmayanların sayısı 1 milyon 350 bine ulaşarak rekor kırdı. Çalışmak istemeyen ya da iş bulmaktan ümidini kesmiş üniversite mezunu sayısı ise son bir yılda 565 bin arttı.

Genç nüfusta işsizlik oranında ise bir önceki aya kıyasla büyük bir değişiklik olmadığı görüldü. TÜİK verilerine göre, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre yüzde 0,2 puanlık azalışla yüzde 22,7, istihdam oranı yüzde 0,4 puanlık artışla yüzde 32,6 oldu.

Söz konusu yaş grubunda işgücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 42,3 seviyesinde gerçekleşti.

YENİ MEZUNLARIN EN FAZLA İSTİHDAM EDİLDİĞİ ŞEHİR BURSA VE ESKİŞEHİR OLDU

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, Türkiye’de yeni üniversite mezunu olanların en fazla istihdam edildiği şehirler Bursa ve Eskişehir oldu. Bursa ve Eskişehir’de 2021 yılında yeni mezun olan öğrencilerin yüzde 64.8’i istihdam edildi. Bu şehirleri bu alanda yüzde 64.7 ile Antalya ve Isparta takip etti. Türkiye’nin nüfus olarak en büyük şehri olan İstanbul’da ise yeni mezunların yüzde 63.2’si istihdam edildi.

Türkiye’de yeni mezunların en az istihdam edildiği şehirler ise Ağrı, Kars ve Iğdır oldu. Bu bölgede mezun olan öürencilerin sadece yüzde 39.6’sı istihdam edildi. Bu alanda Şanlıurfa ve Diyarbakır yüzde 39.7 ile sondan ikinci sırada yer aldı.