Ertuğrul Günay’dan Bakan Gül’e: Binlerce KHK’lıyı ekmeğinden eden kim?

Bakanı Gül'ün "haklarında yargı kararı olmadan kişilerin suçlu ilan edilmesi kabul edilemez" sözlerine cevap veren eski Bakan Günay, "Hakkında soruşturma açılanları -ortada kesinleşmiş hüküm yokken suçlu ilan eden veya hukuki engeli yokken binlerce KHK’lıyı ekmeğinden mahrum eden kim?" dedi.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “yargı kararı olmadan kişilerin kesinleşmiş yargı kararı olmadan damgalanması, suçlu ilan edilmesi de asla kabul edilmez” sözlerine çok sayıda tepki geldi.

Bakan Gül, Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları toplantısında yaptığı konuşmada, “Mağdurun mahremiyeti hiçbir zaman, hiçbir yerde ortalığa dökülüp, saçılacak sansasyon malzemesi ya da rating etkileşim meselesi olamaz. Bu nedenle özel hayatın korunması ilkesi, hassasiyetle korunmalıdır. Bu bağlamda kişilerin kesinleşmiş yargı kararı olmadan damgalanması, suçlu ilan edilmesi de asla kabul edilemez. Bu hukukun evrensel ilkesidir.” dedi.

Bakan Gül’ün bu konuşmasına çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından tepki gösterildi ve KHK ile kamudan yapılan ihraçlar hatırlatıldı. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakan Gül’ün açıklamasının olduğu Tweeti alıntılayarak,  “Hakkında soruşturma açılanları -ortada kesinleşmiş hüküm yokken suçlu ilan eden veya hukuki engeli yokken binlerce KHK’lıyı ekmeğinden mahrum eden kim öyleyse? Muhalefet mi?” sorusunu yöneltti.

KHK’lılar Ankara Platformu isimli hesaptan ironik bir paylaşım yapıldı. Bakan Gül’ün açıklamasına alıntılanarak, “Keşke bizim ülkemizde de hukukun üstünlüğüne inanan böyle Adalet Bakanları olsa. Keşke.” ifadesine yer verildi.

KHK’lılar Platformu Sözcüzü Münir Kormaz ise Bakan Gül’ün açıklamasını “Günaydın” şeklinde değerlendirdi.

Avukat Hatice Yıldırım ise,  “Ben de bunu söylüyorum ama hiçbir idare mahkemesi dinlemiyor, kurumlardan gelen fişleme kanaatleri benim için yeterli diyor. Acaba birde siz mi anlatsanız @abdulhamitgul” paylaşımında bulundu.