Facebook, WhatsApp ve Instagram’a erişim sorunu çözüldü

Facebook'un altyapı direktörü Santosh Janardhan, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi.

KRONOS 04 Ekim 2021 GÜNDEM

Dünya genelinde WhatsApp, Instagram ve Facebook’a 6 saatlik erişim sorunu yaşandı. Üç büyük sosyal medya ve mesajlaşma programı kullanıcılarının yaşadığı erişim problemi giderildi.

Facebook’un altyapı direktörü Santosh Janardhan, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi.

Sorunun aynı zamanda şirketin operasyonlarında kullandığı sistemleri kullanılamaz hale getirmesinin çözümü zorlaştırdığını kaydeden Janardhan, “Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz” ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Facebook, WhatsApp ve Instagram kullanıcıları dünya genelinde erişim sorunları yaşadı. Önce, sorunun neden kaynaklandığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Facebook’a ait üç sosyal medya ve mesajlaşma programı uygulamaya, Türkiye saatiyle 18:40’tan bu yana internet tarayıcılarından ya da telefon uygulamalarından erişilemiyor.

Kullanıcı raporlarını derleyen Downdetector adlı siteye göre WhatsApp’ta 80 bin, Facebook için ise 50 bini aşkın erişim hatası rapor edildi.

FACEBOOK SAATLERDİR AÇIKLAMA YAPMIYOR

Facebook tarafından, sorun yaşanmaya başladıktan yarım saat sonra ilk açıklamayı yaptı ve bir daha güncellemedi. Şirketten yapılan açıklamada, “Bazı kullanıcıların uygulama ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız. En kısa zamanda normale dönmek için çalışıyoruz ve sorundan dolayı özür diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

WHATSAPP’TAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

WhatsApp tarafından yapılan açıklamada da, “Bazı kişilerin şu anda WhatsApp ile ilgili sorunlar yaşadığının farkındayız. İşleri normale döndürmek için çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede buraya bir güncelleme göndereceğiz. Sabrınız için teşekkürler!” denildi.

TWITTER KURUMSAL HESABINDAN ESPRİLİ YORUMLAR

Sosyal medya uygulaması Twitter, resmi hesabından rakip üç platformun çökmesine ve kullanıcıların Twitter’a akın etmesine espirili bir yorum getirilerek, “Tam anlamıyla herkese selamlar” ifadelerini paylaşıldı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Twitter’ın mesajına WhatsApp’ın resmi Twitter hesabından “Merhaba” yanıtı geldi. Instagram ise, “Selam ve mutlu pazartesiler” yanıtını verdi.

TWITTER VE NETFLIX DE ETKİLENDİ, GOOGLE REKLAMLARI HATA VERDİ

Twitter kullanıcısı Arman Acar yaptığı paylaşımda, “Sadece Facebook servisleri değil bir çok platforma ve servise girişler ya da erişimler problemli. Şu anda Twitter’da da ufak çaplı git gel var, Netflix ve Blutv stabil değil, Google reklamları olan sitelerde reklam alanlarının bazılarında 404 hatası gözüyor.” dedi.

TÜRKİYE’DE İNTERNETE ERİŞİMDE DE SIKINTILAR YAŞANIYOR

Gelen bilgilere göre dünyanın en büyük DNS, bulut ve statik içerik sağlayıcısı konumunda olan Akamai’nin sistemlerinde bir sıkıntı olduğu ifade ediliyor. Bu platformdan hizmet alan ülke çapındaki kuruluşlarda da haliyle sıkıntı yaşanıyor. Türk Telekom bunlardan birisi.

PROBLEM NE KADAR SÜRECEK BELİRSİZ

Problem ne kadar sürecek veya ne kadar ciddi herhangi bir bilgi yok. Gerek sosyal ağlarda, gerekse genel erişim hizmetlerindeki problemin önümüzdeki saatlerde de devam etmesi bekleniyor.

BAKAN YARDIMCISI SAYAN: KULLANICILAR KISMEN ETKİLENDİ

Sosyal medya kullanıcılarının WhatsApp, Facebook ve Instagram’a erişim sağlayamadıklarını bildirmeleri üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından bir açıklama yaptı:

Sayan, “Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir” dedi.

Ömer Fatih Sayan ikinci açıklamasında ise “yerli ve milli mesajlaşma uygulamalarını” gündeme getirdi:

“Bu mecralarda sıkça yaşanan kesintiler, tüketici hakları yönünden yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu tür sorunlar, yerli ve milli mesajlaşma uygulamalarımızın önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamalarımızı kullanmaya davet ediyorum.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dDünyanın yüzde 36’sı Facebook’ta

dWhatsApp gizlilik konusunda AB tüketici şikayetleriyle karşı karşıya

 

FACEBOOK HİSSELERİ OLUMSUZ ETKİLENDİ, YÜZDE 5 DEĞER KAYBETTİ

Facebook, Whatsapp ve Instagram’a dünya genelinde yaşanan erişim sorunu, her üç sosyal medya platformunu çatısında barındıran Facebook’un New York borsasında işlem gören hisselerini de olumsuz etkiledi.

Facebook’un binlerce iç yazışmasını ve belgesini basına sızdıran eski çalışanı Frances Haugen’in açıklamalarıyla borsada düşüş yaşayan Facebook’un hisseleri, uygulamalara erişim sorunu devam ederken yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti.