‘Felaket kız’ fotoğrafı 500 bin dolara satıldı

'Felaket kız' lakaplı Zoë Roth, popüler fotoğrafının orjinalini NFT formatında (Non-Fungible Token/Değiştirilemez Token) 500 bin dolara sattı.

DENİZ İSTANBULLU 30 Nisan 2021

Zoë Roth ismi size hiçbir şey hatırlatmayabilir fakat internette eğlenceli fotoğraflara bakmayı seviyorsanız muhakkak fotoğrafını görmüşsünüzdür. Yanan bir evin önünde muzip gülümsemesiyle poz veren Zoë Roth bugün 21 yaşında ve 15 yıldır sosyal medyada“ Felaket kız” fotoğrafıyla bir hayli meşhurdu. Roth, sanal alemde bir “meme” ye dönüşen fotoğrafının orjinalini NFT formatında (Non-Fungible Token/Değiştirilemez Token) 17 Nisan’da 500 bin dolara sattı.

Babasının yeni aldığı fotoğraf makinası denemek için itfaiye tarafından kontrollü bir ev yangını seyrederken çekilen fotoğraf; uzun yıllardır sosyal medyada “ felaket kız” fotoğrafı olarak dolaşımdaydı. 2005 yılında North Carolina’nın Mebane şehrinde çekilen fotoğraf, bugün bir üniversite öğrencisi olan Roth’un arkadaşlarının tavsiyesi ile son dönemin yatırım çılgınlığı NFT’de olarak satmasıyla daha da popüler hale geldi. 24 saatlik bir açık artırmada 180 ether satılan fotoğrafın satıldığı andaki kripto değer birimi 2,644 dolardı.

Satış sonrası küçük çaplı bir servete ulaşan Roth New York Post’a konuştu. Bugün 21 yaşında bir üniversite öğrencisi olan Roth, “Tarihin bir parçasıyım. Fotoğraf viral oldu çünkü insanlar bununla bağ kurarak eğlenceli paylaşımlar yaptı. Babam 2005’te yanan bir evin önünde bu fotoğrafı çekti. Şeytani bakışlarımla yangını ben başlatmış gibi evin önünde duruyordum. Ancak tabii ki yangını ben çıkarmadım” dedi.

Fotoğrafı alan kişinin Dubai merkezli müzik yapım şirketi ‘3FMusic’in CEO’su Farzin Fardin Fard olduğu iddia edildi.


NOT:
NFT’ler (Non-Fungible Token/Değiştirilemez Token) dijital ürünlerin orijinalliğini ve mülkiyetini belirleyen bir tür dijital mülkiyet anlamına geliyor. ‘Meme’ tabiri ise internette sosyal medya platformları aracılığıyla yayılan ve çoğunlukla mizah amaçlı kullanılan görseller için kullanılan bir terim.