Film fotoğraflarını özleyenlere dijital eğlence: Hipstamatic

İlk kullanıldığında büyük yankı uyandıran Hipstamatic uygulamasıyla analog fotoğraf çekmeyi sevenler önemli bir araca sahip olabiliyor. Ücretli olan uygulama nasıl çalışıyor, özellikleri neler?

DENİZ İSTANBULLU 28 Mart 2021

2010 yılında New York Times (NYT) gazetesinin birinci sayfasındaki manşet fotoğrafları gazetenin her zamanki tarzının biraz dışındaydı. NYT’nin tecrübeli fotoğrafçısı Damon Winter tarafından iPhone ile çekilen fotoğraflarda Hipstamatic aplikasyonu kullanılmıştı.

Basın camiasında o dönem hatırı sayılır birçok tartışmayı beraberinde getiren bu fotoğraf uygulaması bir dönem ömrünü tamamlamış gibi gözükse de milyonlarca kişi tarafından hâlâ kullanılıyor. Bu arada Damon Winter çektiği fotoğraflarla o yılın en iyi basın fotoğrafları yarışmasında üçüncülük ödülünü kazanmıştı. Winter’ın kazandığı ödül kullanılan araçtan çok içeriğin ve anlatımın bize ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

 

“EN GÜZEL FOTOĞRAFI” KAMERA MI ÇEKER?

Yeri gelmişken fotoğrafa meraklı birçok kişinin zaman zaman paylaştığı bir anekdotu hatırlatmakta fayda var. Ünlü yazar Ernest Hemingway, fotoğrafçı Ansel Adams ile bir buluşmasında, “Hayatımda gördüğüm en güzel fotoğrafları sen çekiyorsun. Merak ediyorum hangi kamerayı kullanıyorsun?” diye sorunca Adams’ın “Hayatında okuduğum en güzel hikâyeleri yazıyorsun. Acaba daktilonun markası nedir?” diye karşılık verdiği anlatılır.

HIPSTAMATIC NEDİR, NASIL ÜNLENDİ?

Gelelim asıl konumuz Hipstamatic’e: 1980 yılında oyuncak bir kamera modeli olarak üretilen fakat beklediği ilgiyi göremeden piyasadan hızlıca kaybolan Hipstamatic 100 isimli kameradan sadece 200 adet satılmış. iPhone ilk uygulamalarından olan Hipstamatic uygulaması, farklı lens ve film seçme imkânıyla amatör ve profesyonel fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Uygulamanın belki de en dikkat çekici tarafı ise çektiğiniz fotoğrafı hemen görememeniz. Film dönemini özleyenler için bir nostalji imkanı sağlayan uygulama ücretsiz değil. Dolar kurunun tavan yaptığı ülkemizdeki fiyatı 27,99 TL, Amerika’daki satış fiyatı ise 2,99 dolar.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Uygulamanın harika bir retro görüntüsü var. Vizör, lens ve flaş seçenekleri farklı ton ve lens efektleriyle fotoğraf çekilmesine imkân veriyor. Uygulamanın çalışma mantığı analog kamera mantığı ile aynı. Önce filminizi seçiyor ardından lensinizi, eğer flaş kullanmak istiyorsanız daha sonra flaşınızı belirliyorsunuz. Ekipmanların nasıl sonuç verdiğine dair detayları imgelerin üzerine tıklayarak detayları görebiliyorsunuz. Bu arada makinelerin dış görünüşlerinin fotoğraflara hiçbir etkisinin de olmadığını belirtmek gerekiyor.