Foto muhabiri Hilmi Şahenk’in meşhur ettiği ‘Gazeteci Çocuk’ hayatını kaybetti

1958 yılında bir çocuk, elinde gazetelerle 'Yazıyor, yazıyor' dediği sırada objektiflere takıldı. Herkesin 'Gazeteci Çocuk' dediği Hayreddin Baş, 6 Temmuz'da yaşamını yitirdi.

KRONOS 18 Temmuz 2021

1958 yılında Hürriyet muhabiri Hilmi Şahenk, meşhur gazete satan çocuk fotoğrafını çekti. İstanbul’da elindeki gazeteleri gösterip ‘Yazıyor, yazıyor’ diyerek gazete satan ve daha sonra çekilen fotoğrafıyla ünlenen 72 yaşındaki Hayreddin Baş hayatını kaybetti.

Küçükayasofya’daki Şehit Mehmet Paşa Sokağı’nda 1958 yılında bir çocuk, elinde gazetelerle ‘Yazıyor, yazıyor’ dediği sırada objektiflere takıldı. Herkesin ‘Gazeteci Çocuk’ dediği Hayreddin Baş, 6 Temmuz’da yaşamını yitirdi.

ŞEKER HASTASIYDI, YEĞENİ EVDE ÖLÜ BULDU

DHA’nın bildirdiğine göre, şeker hastası olan Baş, Nisan ayında Çerkezköy’de yaşayan eşi ve oğlunun yanına gitti ve bir süre hastanede tedavi gördü. İyileştikten sonra ise Kocasinan’daki evine geri döndü. 6 Temmuz’da yaşamını yitirdi, Baş’ı tek başına yaşadığı evde yeğeni Murat Baş buldu.

9 YAŞINDA GAZETE SATMAYA BAŞLADI

Hayreddin Baş, 1949 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğunu geçirdiği Küçükayasofya’da 9 yaşında ‘Yazıyor, yazıyor’ diyerek gazete satmaya başladı.

FOTO MUHABİRİ HİLMİ ŞAHENK MEŞHUR ETTİ

1958 yılında Hürriyet muhabiri Hilmi Şahenk, meşhur gazete satan çocuk fotoğrafını çekti. Tarihe geçen fotoğrafın kahramanı Baş, yıllar sonra Bahçelievler Kocasinan’a taşınarak yaşamını marangozlukla sürdürmeye başladı, evlendi ve bir çocuk sahibi oldu.