Gazeteci Nurullah Kaya, adalet için Lahey’den Strazburg’a pedal çevirdi

15 Temmuz’un ardından ilk tutuklanan gazetecilerden Nurullah Kaya, Türkiye’deki hukuksuzluklara dikkat çekmek için Lahey’den Strasburg’a bisiklet sürdü. Koşulsuz Adalet Hareketi ile birlikte “Umut İçin Pedal Çevir” sloganıyla gerçekleştirdiği 650 kilometrelik yolculuğunun bitmesine çok az kala kaza geçiren Kaya, projeyi ve yaşadıklarını anlattı.

NECATİ KOLA 02 Ekim 2021 GÜNDEM

Gazeteci Nurullah Kaya… 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından tutuklanan isimlerden biriydi. Uzun süre hapis yattı, işkence gördü. Çocukları ve eşi birçok zorluk çekti. Yurt dışı çıkış yasağıyla tahliye olduktan sonra birçok insan gibi o da ailesiyle birlikte çok sevdiği ülkesini terk etti. Aynı zamanda eski bir sporcu olan Kaya, Türkiye’de yaşanmaya devam eden hukuksuzluklara dikkat çekmek için Lahey’den Strasburg’a Koşulsuz Adalet Hareketi’nin genç ekibiyle birlikte pedal çevirdi. “Umut İçin Pedal Çevir” sloganıyla 3 ülke geçen ve yolculuğun bitmesine 150 kilometre kala kaza yapan Kaya, projeyi ve yolda yaşadıklarını, tedavi gördüğü hastaneden telefonla Kronos’a anlattı.

eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet

Nurullah Kaya, Lahey’den Strazburg’a pedal çevirirken 3 ülke geçti.

ÇOK ZORLANDIM; AMA PES ETMEDİM

“Üç ülke, onlarca şehir geçerek yaklaşık 650 kilometre bisiklet sürdüm. Bazen dik tepeler çıktı karşıma. Çok zorlandım; ama pes etmeden bu zorlu yolları tırmanıp aşmayı başardım. Bazen sert rüzgarlar esti, her bir taraftan yüzüme yüzüme vurdu tokat misali. Beni ve bisikletimi devirmek istedi ama pedallamaktan vazgeçmedim. Bazense çok keskin virajlardan döndüm. Yeri geldi yağmurla, yeri geldi çamurla ve ıslak zeminle mücadele ettim.”

eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet

BU YOLCULUĞA, ESKİ BİR SPORCU OLMAM DOLAYISIYLA CESARET ETTİM

“Yaklaşık 650 kilometre pedal çevirecek, 3 ülke geçecektim. Proje güzeldi ama gerçekleştirmek zordu. Eski bir sporcu olmam dolayısıyla zorlu yolculuğa çıkmaya karar verdim. Gençliğimde uzun yıllar bisiklete binmiş, yarışlara katılmıştım. Yaşadığım yerde de düzenli bisiklete biniyordum. Biraz antrenmanım da vardı.”

eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet

3 KEZ TEKERİM PATLADI, KAZA GEÇİRDİM

“Yolda 3 kez tekerim patladı. Buna rağmen yılmadan yola devam ettim. Ancak ‘Umut İçin Pedal Çevir’ sloganıyla çıktığım yolculuğun bitmesine yaklaşık 150 kilometre kala küçük bir kaza geçirdim. Yolda çok sık geçmişe dalıp gidiyordum. Türkiye’deki rejimin mazlum insanlara yaşattıkları hiç aklımdan çıkmıyordu. Bunların birçoğunu da yaşamış biri olarak olanları unutmam imkansızdı. Yine düşüncelere dalmışken kendimi bir anda yerde buldum.”

eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet

HEMEN AMELİYAT OLMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER

“Kazanın hemen ardından hissetmesem de köprücük kemiğim kırılmıştı. Turu tamamlamak için bu şekilde 5-6 kilometre bisikleti sürmeye çalıştım ancak çok acı çekiyordum. Heidelberg civarlarında bir hastaneye gittik. Hemen ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Bence, kemiğimin kırılması projeden daha önemli bir şey değildi. Kırıktan çok maratonun son iki gününü tamamlayamadığıma çok üzüldüm.”

eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet

ARKADAŞLARIM SAYESİNDE GÖZÜM ARKADA KALMADI

“Bu eylem benim için çok önemli. Anadolu topraklarındaki sistemli yapılan soykırımın duyurulması ve bu soykırımın durması için yola çıkmıştık. Neyse ki gözüm arkada kalmadı. Turun başından bu yana beraber olduğumuz Bilal, Oğuz ve Alp, hedeflediğimiz yere, Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bugün (1 Ekim Cuma) ulaştı. Lahey’den başlayan eylemimiz Strazburg’da son buldu.”

eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet

YOL BOYUNCA BİRÇOK İNSAN DESTEK VERDİ

“Bize yolda birçok insan destek verdi. Kadını, erkeği, yaşlısı, hatta çocuklar turumuza iştirak edip eylemlerimizde slogan attı. Onların bizi şehir girişlerinde karşılaması, şehir boyunca eşlik etmeleri, destek vermeleri, unutulmazdı. Eylemimizde hiçbir bir ayrım yapmadan Türkiye’de adaletsizliğe uğrayan herkese ve her kesime dikkat çekmeye çalıştık.”

eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet eylem, adalet, Nurullah Kaya, gazeteci, bisiklet

YAŞADIKLARIMIZ ASLINDA BU BİSİKLET TURU GİBİ

Aslında bu süreçte yaşadıklarım ve yaşadıklarımızı, bu bisiklet turuna çok benzetiyorum. Hayatımız o düz yollar gibi uzun zaman normal seyrinde devam edip gidiyordu. Bir düzenimiz, olağan bir yaşamımız olmuştu. Birden hayatımızda sert rüzgarlar esmeye başladı her bir yandan. Hepsi de bize karşı, hepsi de bizi hakk bildiğiniz davamızdan uzaklaştırmak için. Fakat biz bu rüzgarlara yenilmeden yola devam ettik, edeceğiz. O dik yokuşlar gibi karşımıza çıkan imtihanları birbir geride bırakacağız. Hayatımızın en önemli kararlarını keskin virajları dönerek alacağız, alıyoruz. Ve bazılarımız bu yolda çektiği işkencelere, zulümlere dayanamayıp artık aramızdan ayrılsa da bayrağın alınıp yolun nasıl hızla tamamladığını göreceğiz. Göreceğiz, çok güzel günler göreceğiz. Adalet, birgün mutlaka geri gelecek. Umutluyuz.”