TGC verdiği ödülü fotoğraf çalıntı çıkınca iptal etti

Gazeteciler Cemiyeti fotoğraf ödülünü geçtiğimiz günlerde Hasankeyf’te çekilen bir fotoğrafla başvuruda bulunan yerel muhabir Reşat Yiğiz’e verdiğini açıklamıştı. Fotoğrafın gerçek sahibinin Agence France-Presse (AFP) foto muhabiri Bülent Kılıç olduğu ortaya çıktı.

KRONOS 25 Ağustos 2020

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), en iyi haber fotoğrafı dalında başarı ödülü verdiği fotoğraf çalıntı çıktı. Gazeteciler Cemiyeti ödülü geçtiğimiz günlerde Hasankeyf’te çekilen bir fotoğrafla başvuruda bulunan yerel muhabir Reşat Yiğiz’e verdiğini açıklamıştı. Journo, yaptığı haberle fotoğrafın gerçek sahibinin Agence France-Presse (AFP) foto muhabiri Bülent Kılıç olduğuna dikkat çekmişti.

Journo’ya konuşan Bülent Kılıç, verilen ödül karşısında şaşkınlığını gizleyemedi:

Siz haber vermeseydiniz belki farkına varmazdım veya geç farkına varırdım. Bu cemiyet için de bir ilk, benim için de bir ilk. 41 senedir ilk defa böyle bir yanıltmanın başlarına geldiğini söylediler. Ben ödüle başvurmamıştım. TGC’ye saygım olduğu için, onların da burada yanıltıldığını bildiğim için, onlar açısından bu işin kolaylaştırılmasını istedim. Temiz gazetecilik duygularıyla yerel bir muhabiri teşvik etmek istemişler.

Bu olay, Türkiye’de gazeteciliğin ne hâle düştüğünün nişanesi… Ben bu fotoğrafı Hasankeyf sulara gömülmeden çekmek için gecenin bir yarısı çalıştım. Haydi gazetesine basmış, “Burası Türkiye” deyip bunu da anlarım. Ama yarışmaya gönderip çalıntı fotoğrafla kendi reklamını yapması inanılmaz. Bu olay Türkiye’de gazeteciliğin ne hâle düştüğünün nişanesidir… Ben 2.5 senedir basın kartımın yenilenmesini bekliyorum. Fotoğrafımı çalan kişinin basın kartı var mı bilmiyorum ama eğer varsa demokratik bir ülkede o kart bu olay nedeniyle iptal edilirdi.

TGC: BU ETİK SORUN NEDENİYLE KOMUOYUYLA ÜZÜNTÜMÜZÜ PAYLAŞIYORUZ

TGC Yönetim Kurulu yaptığı çaıklamada, 41 yıldır ilk kez bir etik ihlal ile karşılaştıklarını ve Yiğiz’in aldığı ödülün iptal edildiğini duyurdu. Ödül Kılıç’a verilirken açıklamada şöyle denildi:

“TGC üyesi olan Reşat Yiğiz hakkında ise disiplin soruşturması açılmasına karar verilmiştir. TGC Tüzüğü’ne, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne, meslek onuruna aykırı davrandığı, AFP’den Bülent Kılıç’ın emeğini hiçe saydığı ve kamuoyunu yanılttığı için kesin ihraç talebiyle Onur Kurulu’na sevk edilmiştir. İlk kez yaşanan bu etik sorun nedeniyle kamuoyuyla üzüntümüzü paylaşırız.”

Demirören Haber Ajansı (DHA) ve Batman Çağdaş gazetesi için çalışan Yiğiz ise TGC ödüllerine, yerel gazetede 23 Aralık’ta yayımlanan “Define Avcıları” başlıklı haberdeki fotoğraf kendisininmiş gibi başvuran Yiğiz konuyla ilgili  Independent Türkçe’ye : “‘Haber kaynağım fotoğrafı bana WhatsApp’tan gönderdi. Kendisinin çektiğini söyledi. Ben daha önce bu fotoğrafı görmedim, fotoğrafçıyı da tanımam. Haber kaynağıma güvenerek yanlış yaptım. Haber çıktıktan sonra kimse ‘Bu fotoğraf benim’ diyerek uyarmadı.”

Yiğiz, TGC ödüllerine fotoğraf dalında değil haber dalında katılmak istediklerini ancak bir hata yaparak başvuruyu fotoğraf dalında ilettiklerini de öne sürdü. Ancak sonrasında fotoğraf ödülünü aldıklarına dair bir haber yayımlayıp bunu neden Twitter hesabından duyurduğunu açıklamadı. Yiğiz, Twitter hesabının da ismini değiştirip korumaya aldı.

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluklar Bildirgesi‘nin “Kaynak Gösterme” başlıklı maddesine göre “Gazeteci, başta haber ajansları olmak üzere, bir meslektaşının ve herhangi bir yayının sunduğu bilgileri kullandığında mutlaka kaynağını belirtmelidir.” (DENİZ İSTANBULLU)