Geçen yıl onarılan Trabzon havalimanı acil bakım için yine kapatıldı

Geçen yıl pistteki çatlaklar için düzenlenen ihaleyle, 58 milyon liraya 200 gün süren onarımdan geçen Trabzon Havalimanı, acil bakım için yine kapatıldı. Uzmanlar, yıllardan beri dalgalar havalimanının altını sürekli oyduğunu ve kırmızı killerden oluşan zeminin oturmaya müsait olduğun belirtiler.

KRONOS 09 Ekim 2021 GÜNDEM

Yılda 30 bin uçağın inip kalktığı Türkiye’nin en yoğun havalimanlarından biri olan Trabzon Havalimanı bugün uçuşlara kapatıldı. Seferler Ordu-Giresun Havalimanı’na yönlendirildi.

Kapatma gerekçesi “aydınlatma ve bazı eksiklikler” olarak açıklandı ama uzmanlar buna şüpheyle yaklaşıyor. Zira böyle bir nedenle uluslararası bir havalimanının bütün uçuşlarının iptal edilmesi ve tamamen kapatılması pek rastlanan bir şey değil.

Uzmanlara göre kapatmanın gerekçesi pistte oluşan çökme ve çatlaklar. Uzun yıllardır devam eden çatlak ve çökmeler birkaç yıldır daha ağır bir tabloda seyretmeye başladı.

Çatlaklar ve çökmelerin çoğalması üzerine geçtiğimiz yıl gizli bir ihale yapıldı. 58 milyon liralık onarım ihalesi AKP iktidarından çok sayıda ihale alanMAKYOL’a özel davetle verildi. Havalimanındaki onarım tam 200 gün sürdü.

ONARIM BİTTİ AMA ÇATLAMALAR DEVAM ETTİ

Onarım sonrasında da pistte çatlaklar oluşmaya devam etti. 20 Ağustos’ta oluşan çatlaklar nedeniyle bütün uçuşlar durduruldu, pist kapatıldı. Geçici önlemler alındıktan sonra pist tekrar açıldı. Aynı sorun geçtiğimiz günlerde de tekrarlanınca Ulaştırma Bakanlığı pisti bir gün boyunca tamamen kapatma kararı almak zorunda kaldı.

Prof. Dr. Osman Bektaş, pistin bulunduğu bölge aslında güçlü bazaltik yapıya sahip ancak düzgün bir tabaka olmadığına işaret ederek, “Bununla birlikte Karadeniz yılda 3 milimetre yükselmekte ve hırçın dalgalar özellikle kış aylarında havalimanın alt kısımlarını sürekli oyuyor. Üstte asılı kalan malzemeler de gravite etkisiyle aşağıya doğru kayıyor, böylelikle piste doğru bir aşınma, bir erozyon söz konusu oluyor. Yıllardan beri dalgalar havalimanının altını sürekli oya oya bu hale getirdi.
Jeolojik yapıdaki sorun çevreden çıplak gözle bile görülebiliyor. Zeminin davranışı zaten pistin hemen yanındaki yamaçta açıkta net bir şekilde görülüyor. Zemin akıyor. Dolayısıyla pistin altında bunun olmaması mümkün değil.
Havalimanının hemen yanındaki otelde kıyı erozyonunu önlemek için mahmuzlar konuldu ama burada hiçbir önlem alınmadı. İstinat duvarları çekilmiş ama yetersiz.
Havalimanın olduğu bölge jeolojik açıdan oldukça hareketli. Kırmızı killerden oluşan bir zemin. Oturmalara, zemin kaymalarına müsait.”