George Floyd davası yurttaş gazeteciliğinin zaferi: Cep telefonu nasıl etkili kullanılır?

Floyd’un son anlarını baştan sona kaydeden 18 yaşındaki Darnella Frazier, yurttaş gazeteciliğinin ne kadar önemli olduğunu bize bir kere daha hatırlattı. Peki bunun önündeki engeller ne, neler yapılabilir?

DENİZ İSTANBULLU 25 Nisan 2021

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minnesota eyaletinde geçtiğimiz yıl gözaltına alınmak istenirken beyaz polis memuru Derek Chauvin’in dizi ile boynuna baskı uygulaması sonucu yaşamını yitiren siyahi vatandaş George Floyd davasında jüri kararını geçtiğimiz hafta açıkladı. Eski polis memuru Chauvin’i üç ayrı suçtan hüküm giydi. George Floyd Amerika’da polis şiddeti ile hayatını kaybeden ilk kişi değildi fakat yaşadıkları an bean kayıt alınmış ve sosyal medya mecrası Facebook’ta yayınlanmıştı. Bu yayın sayesinde dünya çapında ses getiren görüntüler polis şiddeti konusunda herkesin dikkatini çekmişti.

Floyd’un son anlarını baştan sona kaydeden Darnella Frazier (18), yurttaş gazeteciliğinin ne kadar önemli olduğunu bize bir kere daha hatırlattı. 9 yaşındaki kuzeniyle alışverişe giderken polislerin Floyd’u gözaltına almaya çalıştığını görerek telefonu ile kayda giren Frazier, tüm olay boyunca polislerle arasında mesafeyi koruyarak profesyonel bir gazeteci gibi olayı görüntülemesi tüm olayın akşını değiştirdi. Frazier’ın çektiği görüntüler mahkeme delil olarak kullanılarak ırkçı polis memuru Chauvin ceza almasını sağladı. Frazier aynı zaman Floyd davasında tanıklık yaparak olayı anlatmıştı. Fiziki olarak olaya müdahale etmediği için büyük bir pişmanlık yaşadığın anlatan Frazier, “ Geceleri uyanıp George Floyd’tan özür diliyorum. Keşke olaya fiziki olarak müdahale edip onun yaşamasını sağlayabilseydim” diye konuşmuştu.

Hayatızımın ayrılmaz bir parçası olan akıllı telefonlar bugünlerde adalet arayışında belki de en büyük yardımcı durumda. Elimizdeki bu cihazları daha efektif kullanmak için bilinçli olmak önemli.

Demokrasi ile yönetilen her ülke de polisin işine engel olmadan yapılan işlemlerin video kaydına alınmasının önünde herhangi bir engel yok. Tabi bu çekimi yaparken gerekli mesafeyi korumak şart. Kesinlikle kayıt yapılırken gizli çekim yapıyormuş izlenimi vermemek gerekiyor. Polisin size kaydı durdurun deme hakkı olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Bu tarz çekimlerde kesinlikle mikrofonuzun açık olması ve telefonuzu yatay çekim yaparak kullanmanız size etrafta olan biten daha geniş bir açı ile görmenizi sağlayacaktır. Sabit görüntüler almak için çok fazla hareket etmemek edilecekse da yavaş davranmak gerekiyor. Çektiğiniz görüntü bir suçun delili ise herhangi bir savcı kararı olmadan hiçbir şekilde polisle bu görüntüleri paylaşmamak gerekiyor. Telefonlarınızda kesinlikle bir tuş kiliti olması ve çektiğiniz görüntülerin bir kaç kopyasını farklı saklamakta bir diğer önemli adım. Telefonunuza kaydettiğiniz görüntüleri bir depolama merkezinde de aynı anda kaydetmek çektiğiniz görüntünün güvenliği için bir diğer alternatif olabilir. Tabi çekim yaparken kendi güvenliğinizi de riske atmamak şart.