Gezi Davası başladı: ‘Mesnetsiz iddialarla Gezi’yi kirletemezsiniz’

Çarşı Davası ile birleştirilen ve üçüncü kez görülen Gezi Davası'nın ilk duruşması Çağlayan Adliyesi'nde görülmeye başlandı. 52 kişinin hâkim karşısına çıkarıldığı duruşma öncesinde Taksim Dayanışması, "Mesnetsiz iddialarla Gezi'yi kirletemezsiniz" açıklaması yaptı.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

Çarşı Davası ile birleştirilen Gezi Davası kapsamında 2017’den bu yana tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 kişi ile Çarşı taraftar grubundan 35 kişi ve Amerikalı akademisyen Henri Barkey’in de eklendiği ‘torba dava‘ kapsamında toplamda 52 kişi ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ile suçlanıyor.

‘GEZİ’NİN ANAYASAL ZEMİNDE GERÇEKLEŞTİĞİ İKİ KEZ TESCİLLENDİ’ 

Taksim Dayanışması adına yapılan açıklamaya; CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve il teşkilatı, HDP milletvekilleri Zeynel Özen ve Zübeyde Gülüm, Sol Parti Parti Meclisi üyesi Alper Taş, Gülsüm ve Sami Elvan ile uluslararası kurum temsilcileri katıldı. Açıklamada “Gezi’yi kirletemezsiniz” denildi.

‘3’ÜNCÜ KEZ YARGILANMAK İSTENİYOR’ 

Duruşma öncesi  Gezi Direnişi’nin Anayasal bir zeminde gerçekleştiğinin yargı kararlarıyla iki kez tescil edildiği vurgulanarak, Gezi’nin tümüyle mesnetsiz iddialarla üçüncü kez yargılanmak istendiğine dikkat çekildi.

‘KAVALA TEKRAR YARGILANMAK İSTENİYOR’ 

İş insanı Osman Kavala’nın 2017 yılından bu yana hiçbir somut delil olmamasına rağmen siyasi tutsaklığının devam ettiği belirtilerek bu dava ile Kavala’nın tekrar yargılanmak istendiği söylendi. “Yeryüzündeki tüm renklere sahip çıkan Gezi Direnişi’nin siyah ve beyazı olan Çarşı ailesi bir kez daha yargılanmak isteniyor” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada bu türlü beyhude çabalara izin verilmeyeceğinin altı çizildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dGezi Davası’nda dosyalar birleştirildi

dTaksim Dayanışması: Gezi’yi savunmak boynumuzun borcudur

 

NE OLMUŞTU?

Gezi Direnişi’ne ilişkin beraat kararlarının İstinaf Mahkemesi’nce bozulmasının ardından iş insanı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar ve oyuncu Mehmet Ali Alabora’nın da aralarında bulunduğu dava, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanmıştı.

GEZİ VE ÇARŞI DAVALARI BİRLEŞTİRİLDİ 

Kararda, Gezi Parkı ile Çarşı davaları arasında bağlantı olduğu belirtilmişti. Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 sanığa verilen beraat kararı ise Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Yargıtay, her iki davanın birleştirilmesine karar verdi. Saat 9.45’te başlaması beklenen duruşma, teknik bir arıza nedeniyle 45 dakika geç başladı.