Güney Sudan’da 600 binden fazla kişiyi etkileyen sel felaketi sonrası gıda krizi

Güney Sudan'da Mayıs ayından bu yana süren sel felaketlerinde en az 600 bin kişi etkilendi. Birçok kişinin evlerini terk ettiği Güney Sudan'da yeni bir gıda krizi de kapıda.

ZAFER CAĞRI 08 Ekim 2021 DÜNYA

Birleşmiş Milletler (BM), Mayıs ayından bu yana Güney Sudan’da en az 623 bin kişinin yaygın selden etkilendiğini ve birçoğunun evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. Ülkede Mayıs ayından bu yana süren yoğun yağışlar, 10 eyaletin sekizinde nehirlerin taşmasına neden oldu ve çiftlikler sular altında kaldı.

Sudan Acil Müdahele Ajansı, ülkedeki Jonglei ve Unity eyaletlerinin, sel felaketlerinden etkilenenlerin yüzde 58’ini temsil ettiğini duyurdu. Yardım görevlileri mahsur kalan nüfusa ulaşmak için kano ve tekneler kullanıyor ve selden etkilenen bölgelerin üçte ikisinden fazlası artık gıda fiyatlarının artmasıyla birlikte açlık riskiyle karşı karşıya. Gıda fiyatları, Ağustos ayından bu yana yüzde 15’lik bir artış kaydetti. BM, “Okullar, evler, sağlık tesisleri ve su kaynakları sular altında kaldı ve insanların temel hizmetlere erişimini etkiledi” dedi.

İNSANLAR BAŞKENT JUBA’YA KAÇIYOR

Sel felaketinin esir aldığı Güney Sudan’da bazı aileler başkent Juba’ya kaçmayı başarırken, diğerleri karayolları boyunca derme çatma kamplar kurarak, sazdan kulübelerde yaşam mücadelesi veriyor. Ülkenin bazı bölgelerinde, rakip topluluklar arasındaki şiddet, on binlerce insanı evlerini terk etmeye zorlarken, acil durum çalışanlarının selden zarar gören topluluklara yardım etme çabalarını da zorlaştırıyor. BM ekipleri, etnik şiddete maruz kalan ve şu anda kızamık salgınıyla mücadele eden kuzeybatı eyaleti Warrap’a yardım bulmak için mücadele ediyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAçlık sınırı: 3 bin 49 TL, asgari ücret: 2 bin 825 TL

dBM, insani krizin büyüdüğü Afganistan’a 600 milyon dolarlık yardıma hazırlanıyor

dBM: Taliban yönetimindeki Afganistan ‘evrensel yoksullukla’ karşı karşıya

 

Ülkede devam eden iç karışıklıkları sonucu 80 bin kişinin evlerinden çıkartıldığı ve bazılarının Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kaçtığı öğrenildi. Dünya Bankası’na göre 2018’de Güney Sudan’ın 11 milyon insanının beşte dördü “mutlak yoksulluk” içinde yaşarken, nüfusunun yüzde 60’ından fazlası çatışma, kuraklık ve selin birleşik etkilerinden şiddetli açlık çekiyor.