Hanri Benazus fotoğraf koleksiyonunu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devretti

Türkiye'nin tek Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri Hanri Benazus, koleksiyonunda fotoğrafları Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devretti. Benazus'un koleksiyonunda 5 bin orjinal olmak üzere 10 bine yakın fotoğraf bulunuyor.

KRONOS 09 Mart 2021

Atatürk’ün en geniş fotoğraf arşivinin sahibi Hanri Benazus, koleksiyonunu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Ankara Büyükşehir Belediyesi, fotoğrafların kurulacak Atatürk Fotoğrafları Müzesi’nde sergileneceğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Mustafa Kemal Paşa’nın en geniş fotoğraf arşivinin sahibi Hanri Benazus, koleksiyonunu belediyemize hediye etti. Biz de bu arşivi yeni kuracağımız Atatürk Fotoğrafları Müzesi’nde sergilemeye karar verdik. Sayın Benazus’a teşekkürlerimi sunuyorum. Gözümüz gibi bakacağız”dedi.

HANRİ BENAZUS KİMDİR?

1930 yılında İzmir’de doğan yazar ve işadamı Hanri Benazus, bir dönem Altay Spor Kulübü başkanlığını yaptı. Hanri Benazus, Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve binlerce fotoğraftan oluşan Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla tanınıyor,.

İzmirli bir aileden gelen Hanri Benazus, ilk ve ortaöğrenimini İzmir’de yaptı. İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra, maddi olanaksızlıklar nedeniyle yükseköğrenimini tamamlayamadı.

Daha sonra iş yaşamına atıldı ve Yupi Piliç’i kurdu. İş yaşamını sürdürürken, taraftarı olduğu Altay Spor Kulübü’ne başkan seçildi. 11 Aralık 1985-30 Aralık 1987 tarihleri arasında Altay başkanı olarak görev yaptı.

1988 yılında emekli oldu ve aktif iş yaşamını sona erdirdi. Daha sonra yazarlık kariyerini sürdürdü ve pek çok kitap yazdı. Hanri Benazus’un koleksiyonunda 10 bine yakın Atatürk fotoğrafı bulunuyor. Benazus, 8 yaşından itibaren Atatürk fotoğrafları toplamaya başladı.