HDP: Saray’da yapılan bütçe Saray’ın olur, halkın bütçesini yapacağız

HDP, demokratik ve katılımcı bir bütçe hazırlamak amacıyla Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirecekleri 'Bütçe Buluşmaları'nın startını Ağrı’da verdi. HDP’li Paylan, "Sarayda hazırlanan bütçe sarayın olur. Biz de halkın bütçesini yapmak için halkla birlikteyiz" dedi.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

‘Bütçe Buluşmaları’ kapsamında Ağrı’ya giden HDP’liler, hayvan pazarında besiciler ve halkla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Yurttaşlar, Ağrı’nın tek fabrikasının hayvan pazarı ve çiftçilik olduğunu dile getirerek, hayvancılığın bitmesiyle insanların derin bir yoksulluğa gireceğine dikkati çekti.

PAYLAN: SARAY’DA YAPILAN BÜTÇE SARAY’IN OLUR 

Yurttaşlarla yapılan diyaloglardan sonra açıklama yapan Garo Paylan; bütçenin saray, savaş ve rantiyeciler için hazırlandığı belirtti. Halkın bütçesini yapacaklarını ifade eden Paylan, şunları söyledi:

“Sarayda hazırlanan bütçe sarayın olur. Biz de halkın bütçesini yapmak için halkla birlikteyiz. Bizler, bir avuç yandaş için değil, halk için bütçe yapıyoruz. Halkımız şuan fahiş fiyatlar altında eziliyor ama bazıları saraylarında şatafat içinde yaşıyor. Ülkedeki bütçe kaynakları ve halktan toplanan vergiler zenginlere akıyor.”

Paylan’ın ardından konuşan Dilan Dirayet Taşdemir de, halkın gün geçtikçe yoksullaşığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘KİMİNLE KONUŞTUYSAK YOKSULLUKLA KARŞILAŞTIK’ 

“Hayvan pazarı Ağrı’nın fotoğrafıdır. Kiminle konuştuysak yoksullukla karşılaştık. Yıllardır bu durum böyle. Ağrı için bir adım atmıyorlar. Gelip söz veriyorlar ama yerine getirmiyorlar. Bu kentte 1 yılda 30 bin kişi göç etti. Bu insanlar yoksulluk ve işsizlikten dolayı göç ediyorlar. İnsanlar batıya gidip inşaatlarda çalışıyorlar.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dBu sistem yoksulluk üretiyor: 20 milyon insan açlık sınırının altında

dYoksulluk ve işsizlikte Kürt illeri ilk sırada

 

‘HALKIMIZ BURADA AÇ BIRAKILDI’ 

Ağrı hayvancılık bölgesi ama buna da izin vermiyorlar. Halkımız burada adeta aç bırakıldı. Yoksulluğumuz üzerine siyaset yapmalarına izin vermeyeceğiz. Ağrı’da 7 ay kış sürüyor ama insanların kömür alacak durumları bile yok. Bu bilinçli bir politikadır ve Ağrılıların bu durumu kabul etmemesi gerekiyor.”

HDP’nin halkla buluşmaları 23 Ekim’e kadar sürecek.