Bahçeli’ye: İhanet, ‘vatan vatan’ diyerek ülkeyi talan etmenizdir

HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Meclis her meselenin çözüm adresidir ama ihanetin çözüm kaynağı olmaz” diyen MHP lideri Bahçeli’ye cevap verdi: “İhanet ‘vatan vatan’ diyerek ülkenin canına okumanızdır, ülkeyi talan etmenizdir. İhanet sizin ayrımcı diliniz, faşist anlayışınızdır”

KRONOS 07 Ekim 2021 GÜNDEM

HDP Sözcüsü Ebru Günay, parti genel merkezinde haftalık basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Günay, son dönemde tartışılan ‘Kürt sorununda muhatap kim?’ tartışmasında, HDP’nin adres gösterilmesini eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Meclis her meselenin çözüm adresidir ama ihanetin çözüm kaynağı olmaz” şeklindeki sözlerine yanıt verdi.

‘VATAN, MİLLET, BEKA… YENİDEN’ 

İktidar partisi AKP ile ortağı MHP’nin son dönemde yeniden ‘vatan, millet, beka’ söylemlerini kullanmaya başladıklarını kaydeden Günay, “Kirliliklerini gizleyip, çözüm talebimiz karşısında çözümsüzlük dayatmasında bulunmaya başladılar. Bakın bu iktidar bütün ortaklarıyla Kürt sorununu inkar etme yarışına girdi. Küçük ortak ‘öyle bir sorun yok’ diyor, büyük ortak ise ‘biz çözdük diyor’” dedi.

‘KAOS VE GÖZYAŞINDAN MEDET UMMAK DIŞINDA BİR YOL BİLMİYORLAR’

Kürt sorunu için çözüm arayanların karalandığını, hedef gösterildiğini ve tehdit edildiğini vurgulayan Ebru Günay, “Bu iktidar kendisine itaat etmeyen herkesi terörist olmakla suçluyor. Geçmişte patates soğanı, hak arayan öğrenciyi, ölmek istemiyorum diyen kadını, eşit yurttaşlık talebini dile getiren Alevi’yi, emeğimin hakkını alamıyorum diyen çiftçiyi, batıyorum diyen esnafı, açım diyen köylüyü, eziliyorum diyen memuru, doğasına sahip çıkan Karadeniz ve Ege ahalisini terörist ilan etmişlerdi, şimdi de sıra kebapçılara geldi.

‘SİYASİ SEFALETİN GÖSTERGESİDİR’

Toplumu bölmek, düşmanlaştırmak, birbirine düşürmek dışında ellerinde bir sermayeleri kalmadı, kaos ve gözyaşından medet ummak dışında bir yol bilmiyorlar. Küçük ortağın düzeysizliğinin, gözü dönmüş bir şekilde çaresizce sağa sola saldırmasının, iktidarın ittifakının toplam korkusudur. Bahçeli’nin büyük ortak adına racon kesmesi yaşadıkları siyasi sefaletin göstergesidir” ifadelerini kullandı.

‘PARTİMİZİN MEŞRUİYETİNİ TARTIŞMAK HADDİNİZE Mİ?’

“Partimizin meşruiyetini tartışmak haddinize mi?” diye soran Günay, “Barajın altında kalan, halk desteğini yitirmiş, bütün dünyada şiddetle yan yana gelen ve terörizm tartışmalarıyla anılan ocakçılar; siz kim oluyorsunuz da 6 milyon oy almış, 20 milyon insanı temsil eden bir partinin meşru olup olmadığını tartışıyorsunuz? Siz kendinizi efendi, toplumun geri kalanlarını tebaa olarak mı görüyorsunuz? İçinizde hortlayan iktidar kibriniz, görgüsüz efendiyi, egemenlik zehrini dizginleyin; zira geçti o dönemler, bu topluma parmak sallayamazsınız, hadsizlik yapamazsınız” değerlendirmesinde bulundu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dSancar’dan Erdoğan’a: Kürt sorunu nasıl çözüldü de kimsenin haberi olmadı?

d‘Kürt sorunu vardır’ diyen Babacan: Bağlar’da, Şemdinli’de, Cizre’de sokakta gezemeyenler bunu bilemez

 

‘İHANET, TOPLUMA DAYATTIĞINIZ DÜŞMANLIK ZİHNİYETİDİR’

Devlet Bahçeli’nin HDP için kullandığı “Meclis her meselenin çözüm adresidir ama ihanetin çözüm kaynağı olmaz” ifadesini hatırlatan Ebru Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: “İhanet sizin bu topluma dayattığınız savaş siyasetidir, kutuplaştırmadır, düşmanlık zihniyetidir, saraylarınızda keyif çatarken insanları bir kuru ekmeğe muhtaç hale getiren politikalarınızdır. İhanet ‘vatan vatan’ diyerek ülkenin canına okumanızdır, ülkeyi talan etmenizdir. İhanet bu ülkenin gencecik evlatlarını ölüme gönderirken ülkenin kaynaklarını ensesi kalın yandaşlarınıza peşkeş çekmenizdir.

‘BU TOPLUM GERÇEK YÜZÜNÜZÜ GÖRDÜ’ 

İhanet sizin ayrımcı diliniz, faşist anlayışınızdır. Sizin varlığınız, zihniyetiniz bu ülkeye bu ülke insanına en büyük ihanettir. Tekraren ifade ediyorum. Geçti o dönemler, siz isteseniz de istemezseniz de bu ülke bütün sorunlarını çözecek, hayal ettiği aydınlık günlere kavuşacak. Bu toplum gerçek yüzünüzü gördü, çözümsüzlük politikalarına asla prim vermiyor, çıldırmanız bu yüzdendir, saldırganlığınız bu yüzdendir. Bir de insani bir uyarıda bulunalım, bu kadar hiddet, bu şiddet bünyenize zarar.”