‘Helali hoş olsun’: Yolsuzluk arttı diyenler arasında AKP’liler de var

Dünya tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonlarından birinini yapıldığı Türkiye'de vatandaşlar, yolsuzlukların son 1 sene içerisinde arttığını düşünüyor. Metropoll araştırma şirketinin yaptığı anketin sonuçlarına göre, Türkiye'de son 5 yılda yolsuzluğun arttığına inananların oranı neredeyse yüzde 13 puan artış gösterdi. AKP'li seçmenleri arasında yolsuzluğun arttığına olan inanç ise artmış durumda.

ZAFER CAĞRI 02 Ekim 2021 EKONOMİ

Bütün dünyanın otoriter rejimle yönetilen ülkelerinde en sık görülen sorunların başında yolsuzluk geliyor. Daha birçok kez yolsuzluk nedeniyle bazı hükümetler görevden alınırken, bazıları ise yargılandı. Türkiye’de de 2013 yılında dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın da adının geçtiği önemli bir yolsuzluk operasyonu yapıldı. Birçok Bakanın ve oğullarının adının geçtiği operasyonda, İranlı iş adamı Reza Zarrab da gözaltına alınan kişiler arasındaydı. Peki, Türkiye’de halkın yolsuzluğa bakışı ne? Türkiye’de halka göre yolsuzluk arttı mı?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu olarak bilinen 17/25 Aralık tarihlerinde yapılan gözaltlarında birçok Bakan ve oğlu emniyete götürülmüştü. Ayakkabı kutularından, paraların sıfırlanmasına kadar varan telefon görüşmelerinin de basına servis edildiği operasyonda herhangi bir bakan ve yakını ceza almamıştı. Bu operasyon için emir veren hakim ve savcılar, operasyonu düzenleyen polisler o yıl içerisinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Metropoll adlı araştırma şirketinin yaptığı bir ankette vatandaşlara, ‘’Türkiye’de yolsuzluk arttı mı?’’ sorusu yöneltildi. Ankete katılan vatandaşların yüzde 73.3’ü yolsuzluğun arttığını düşünüyor.

YOLSUZLUK ARTTI DİYENLERİN ORANI SON 5 YILDA ÖNEMLİ ORANDA ARTTI

Metropoll adlı araştırma şirketinin yayınladığı rapora göre, Türkiye’de yolsuzlukların arttığına inanan vatandaşların oranı 2021 yılında yüzde 73.3 olarak açıklandı. Son bir yıl içerisinde Türkiye’de yolsuzlukların arttığına inananların oranı yüzde 73.3 iken, inanmayanaların oranı ise yüzde 22.1 olarak belirtildi. Birçok olayla gündeme gelen hükümete halkın güveni gittikçe azalmaya devam ediyor.

Yolsuzlukların arttığını düşünenlerin oranı 2015 yılının Haziran ayında yüzde 60.1 iken, bu oran 2021 yılının aynı ayında yüzde 73.3’e yükseldi. Yolsuzlukların arttığını düşünmeyenlerin oranı ise 2015 yılında yüzde 31.5 iken, bu oran 2021 yılında yüzde 22.1’e geriledi.

HDP SEÇMENİ ZİRVEDE, AKP SEÇMENİNİN ÇOĞUNLUĞU DA ‘’EVET’’ DEDİ

Araştırma şirketinin yayımladığı sonuçlara göre, Türkiye’de yolsuzlukların son 1 yılda arttığını en fazla düşünenlerin HDP seçmeni olduğu açıklandı. HDP seçmeninin yüzde 95.9’u Türkiye’de yolsuzlukların arttığını düşünüyor. Bu alanda HDP’nin hemen ardından yüzde 95.5 ile CHP geliyor. Ana muhalefet partisine son seçimde oy verenlerin yüzde 95.5’i Türkiye’de yolsuzlukların arttığına inanıyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dTürkiye’de yolsuzluk ve organize suç örgütlerine yönelik operasyonlar gittikçe azalıyor

dYolsuzluk Algı Endeksi 2020: Türkiye 180 ülke arasında 91. sırada

dAKP’nin ABD’de F-35 lobisi için anlaştığı isim de yolsuzluk zanlısı çıktı

 

AKP seçmeninin verdiği oylar ise dikkat çekiyor. Metropoll’ün yayımladığı rapora göre, iktidar partisinin seçmeninin yüzde 49.3’ü Türkiye’de yolsuzlukların arttığını düşünürken, yüzde 44.2’si ise yolsuzlukların arttığını düşünmüyor.