Hollanda tepkilere rağmen COVID-19 önlemlerini artırdı

25 Eylül itibari ile kafe, restaurant ve sosyal faaliyet alanlarına girişlerde "Korona kartı uygulaması" zorunlu hale getirildi, 25 bin kişi Amsterdam sokaklarına döküldü.

KRONOS 01 Ekim 2021 DÜNYA

Tüm dünyayı etkisi alan koronavirüs (COVID-19) ile mücadele devam ediyor. Hollanda maske ve sosyal mesafe yasaklarını kaldırırken, korona kartı uygulamasını hayata geçirdi.

25 Eylül itibari ile kafe, restaurant ve sosyal faaliyet alanlarına girişlerde “Korona kartı uygulaması” zorunlu hale getirildi. Hollanda hükümetinin aldığı kararlar 25 bin insanı Amsterdam sokaklarına dökse de geri uygulamalardan geri adım atılmadı.

Geçtiğimiz günlerde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge basın açıklamasında bulunmuş, 25 Eylül itibari ile yasakların ortadan kalkacağını, kafelere ve sosyal faaliyet alanlarına girişlerde korona aşı kağıdı yahut 24 saat içinde alınmış negatif test sonucu gösterilmesinin zorunlu olacağını açıklamıştı.

Ancak, alınan bu karar Hollanda sakinlerini memnun etmedi. Amsterdam’ın Dam meydanında toplanan 25 bin kişi, hükümetin Covid-19’la mücadele politikalarını ve “Korona Kartı” uygulamasını protesto için yürüyüş yaptı.

Soğuk havaya rağmen hak arayışı için meydanı dolduran kalabalık, “Hollanda için hep beraber” yazılı pankartlar ile birlikte Rozengracht Caddesinden geçerek 5 kilometrelik rotada yürüyüşünü tamamladı.