Hollanda’da kafe ve restoranlar için ‘aşı kartı’ uygulamasına karşı tepkiler sürüyor

25 Eylül itibari ile kafe, restaurant ve sosyal faaliyet alanlarına girişlerde "koronavirüs aşı kartı uygulaması" zorunlu hale getirildi. Hollanda hükümetinin aldığı bu karar 25 bin insanı Amsterdam sokaklarına döktü.

KRONOS 05 Ekim 2021 DÜNYA

Tüm dünyayı etkisi alan yeni tip koronavirüsü (Covıd-19) ile mücadele devam ediyor. Kimi ülkelerde toplumsal alanlarda maske takma zorunluluğu getirilirken, bazı ülkelerde sosyal mesafe zorunluluğu katı kurallar arasında yer alıyor. Hollanda ise maske ve sosyal mesafe yasaklarını kaldırırken, aşı kartı uygulamasını hayata geçirdi.

Ancak, alınan bu karar Hollandalıları memnun etmedi. Amsterdam’ın Dam meydanında Pazar günü toplanan 25 bin kişi, hükümetin Kovid-19’la mücadele politikalarını ve “aşı karşıtı” uygulamasını protesto için yürüyüş yaptı.

Soğuk havaya rağmen hak arayışı için meydanı dolduran kalabalık, “Hollanda için hep beraber” yazılı pankartlar ile birlikte Rozengracht Caddesinden geçerek 5 kilometrelik rotada yürüyüşünü tamamladı.

Tepkiler sosyal medyada da artarak devam ediyor.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge basın açıklamasında bulunmuş, 25 Eylül itibari ile yasakların ortadan kalkacağını, kafelere ve sosyal faaliyet alanlarına girişlerde aşı kağıdı yahut 24 saat içinde alınmış negatif test sonucu gösterilmesinin zorunlu olacağını açıklamıştı.