Honda işçilerine vergi şoku!

25 yıldır Honda Civic sedan model otomobillerin imal edildiği Honda Türkiye Fabrikası kapandı. Japon firmanın 24 maaş tutarındaki ikramiye ile sevinen işçilerin hevesi kursağında kaldı.

KRONOS 09 Ekim 2021 EKONOMİ

Japon otomotiv devi Honda, 25 yıl önce Kocaeli’nin Gebze ilçesinde açtığı fabrikayı kapatırken, kıdem ve ihbar tazminatlarının yanı sıra, 10 yılını dolduran işçilere 48 maaş tutarında ikramiye vermişti. Ancak işçiler ikramiyeleri almak için bankaya gittiklerinde şoke oldu.

İşçilerin gelirlerindeki artış bir üst dilime çıktığı için yüzde 30’u aşan oranlarda vergi kesildi. Gelir arttıkça vergi dilimi yükseliyor. Bu yüzden işçiler ve memurlar yıl başında aldıkları maaşı yıl sonunda alamıyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Japon sermayedarın katı tutumu sebebiyle Honda’da sendikanın teşkilatlanamadığına işaret ederek, uluslararası şirketlerin fabrikalarını kapattığı zaman ikramiye verdiğini belirtti.

“ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ ALINMASIN”

Serdaroğlu, Honda’nın da sendika olmadığı için gönüllülük temelinde 48 maaş ikramiye verdiğini kaydetti.

Serdaroğlu, şunları söyledi: “Ancak adaletsizlik yüzünden Honda işçilerinin ikramiyesinin yüzde 30’u vergiye gitti. İşçiler toplu sözleşmeden sonra vergi dilimlerinin yükselmesi ile karşı karşıya kalıyor. Biz hem asgari ücretten hem de asgari ücret kadar olan ücretlerden Gelir Vergisi kesintisi (stopaj) olmaması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin üzerindekilerden de yüzde 10 alınmasını talep ediyoruz.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dFabrikasını kapatan Honda’dan çalışanlarına 48 maaş ikramiye

d“Yerli oto” yola çıkmadan İnan Kıraç arabadan indi

dKoç’tan 7 yıl sonra gelen hamle

 

İşçiden bu oranlarda vergi kesilirken birçok sermaye grubunun vergi kaçırdığını dile getiren Serdaroğlu, “Bunu son olarak Pandora Belgeleri’nde de görüyoruz. Ülkede vergi kaçırılıyor. Kimsenin umurunda değil. Ancak işçilerde böyle bir şey yok.” dedi.