Çiftçiye Afrin zeytinyağı darbesi

Şubat ayında dökme zeytinyağı ihracatına gelen yasağın akabinde ağustosta yüzde 1 Katma Değer Vergisi ile Suriye'nin Afrin şehrinden getirilen zeytinyağının iç piyasada satılmasına izin verildi. Zeytinyağının toptan fiyatı 28 TL'den 23 TL'ye geriledi.

KRONOS 08 Ekim 2021 EKONOMİ

Suriye’nin kuzeyindeki Afrin şehrinden yıllık ortalama 30 bin ton civarında zeytinyağı Tarım Kredi Kooperatifi vasıtasıyla Dahili İşleme Rejimi (DİR) kapsamında Türkiye’ye getiriliyor.

17 litrelik tenekelerde dökme olarak yağı satın alan fabrikaların zeytinyağını işleyerek ihraç etmesi gerekiyor. Fakat, ağustos ayı ortasında yüzde 1 Katma Değer Vergisi (KDV) ödemek şartıyla söz konusu yağların yurt içi piyasada satılması müsaade edildi.

Yurt içinde 28 TL civarında olan dökme zeytinyağının litre fiyatı bir anda yaklaşık 5 lira birden düşerek, 24 liranın altına indi.

Hatay’da 3 bin dekar arazide 100 bin zeytin ağacı olan Yahya Kemal Nalçabasmaz, Tarım Kredi Kooperatifi uygulamalarıyla üreticinin cezalandırıldığını söyledi.

“SON KARAR RESMEN BİZİ ARKAMIZDAN HANÇERLEDİ”

Nalçabasmaz, “Gerek ürünün tasnifi, gerek ürünün Türkiye’ye giriş yöntemi, gerek ürünün Türkiye’deki stoklanması ve bu stokun kontrolü, akabinde bu stokların doğru şekilde Türkiye’den ihraç edilme yöntemi, özetle sürecin bütünündeki yanlışlar sonunda döndü bizim gibi üreticiyi vurdu.” dedi.

“Bu son karar da resmen üreticinin arkadan hançerlenmesi gibi bir şey oldu.” diyen Nalçabasmaz, “Devletin kendi kurumu, üreticisinin elinde ihtiyaç fazlası ürünü dururken başka bir ülkenin ürününü düşük fiyatla yurda sokup iç pazarda satılmasını sağlayamaz.” ifadelerini kullandı.

AFRİN YAĞI BİLİNDİK MARKALARIN ŞİŞELERİNDE

Nalçabasmaz, çözümü şu şekilde anlattı: “Yağın yerinde, yani Afrin’de ya da serbest bölgelerde depolanması gerekirdi. İhracatçı şirketlerden talep geldiğinde ise 7-11 gün gibi kısa sürede giriş-çıkışı sağlanmalı. Eğer siz bugün olduğu gibi yağı bir şirketin Gaziantep’teki, Balıkesir’deki, İstanbul’daki deposuna indirirseniz, 3 ay ile 6 ay arası bekletebilme iznini verirseniz, bu malın kimliğini koruyamazsınız. Biliyorum ki şu anda bütün bilindik şirketlerin yüzde 90’ında Suriye yağı şişede, ambalajda ve rafta.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d“Fiyatlar artmasın” diye zeytinyağı ihracatı yasaklandı

dBenzin ve motorin fiyatlarına zam

dSigaraya bir zam daha

 

22 liradan başlayan sızma zeytinyağı fiyatının hâlihazırda 36 lira olması gerektiğini belirten Nalçabasmaz, “Avrupa’da 36 liraya gitmiyorken bizim 36 liraya satma şansımız yok. Ancak, Avrupa’daki fiyat eksi navlun, eksi ihracatçı kârı, eksi nakliyeler, eksi içerideki toptancı payı gibi gerçek fiyatlamayı kabul edebiliyoruz. Bunları hesapladığımız zaman şu anda malın Türkiye’de üreticide 27,5-28 lira olması gerekiyor.” dedi.

“ÇİFTÇİYİ BİTİRDİLER, SORUMLUSU TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ”

Dünya’nın haberine göre Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, “Bu yağların DİR kapsamında girip, gönderilmesi konusunda sıkıntılar var. Tarım Kredi Kooperatifi bu işleri hem gayri ahlaki hem de gayri kabili yapıyor.” diye konuştu.

Hatay Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Yusuf İshakoğlu, zeytin üreten çiftçiye ağır bir darbe daha vurulduğunu söyledi.

İshakoğlu, şöyle konuştu: “Tarım Kredi Kooperatifi bu işin sorumlusu. Burada denetim yok, kontrol mekanizması sıfır. Rekabet ortamını ortadan kaldırdılar. Attıkları bu adımlarla üreticiyi bitirdiler. Şu anda yeni mahsul yağ yok, borsada işlem görmüyor. Ama bu sözün çıkması bile litre fi yatını 4-5 lira birden aşağı çekti.”