nost-

“İlk parti S-400’ler 15 Temmuz’un diyetiydi, ikinciyse emniyet süpabı”

Soçi Zirvesi’ni Kronos Gündem için değerlendiren Rusya Analisti Kerim Has ilk S-400 paketini “15 Temmuz’un diyeti” diye nitelendirdi. İkinci bataryanın ise Venezuela’daki gibi bir "Maduro senaryosu"na karşı Rusya’nın desteğini elde etmek amacıyla alınacağını söyledi.

KRONOS 29 Eylül 2021 VİDEO

Rusya analisti Dr. Kerim Has, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya lideri Putin’le Soçi’deki buluşmasının ABD Başkanı Joe Biden’la bir araya gelememesinden sonra gerçekleştiğine dikkat çekkti. Has, “İngiltere hariç Batı’yla ilişkilerde gelinen noktanın müthiş kötü durumda” olduğunu belirterak Türkiye’nin Batı’yla ilişkileri güçlü olduğu zaman Doğu’da saygı gördüğünü, Doğu’yla ilişkileri güçlü olduğunda da Batı’da değer kazandığını vurguladı.

İdlib’de onlarca Türk askerinin öldürülmesinden sonra gerçekleştirilen buluşmada yaşanan bekletmeyi ‘skandal’ nitelemesiyle hatırlatan Has, Soçi’de gündeme gelen doğalgaz meselesinin daha önce çözülmüş olması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suriye’de barış, Türk-Rus ilişkilerine bağlı” cümlesine dair, bunun Türkiye Suriye diyaloğunu da gerektirdiğini belirtti.

“ANKARA’DAKİ YÖNETİM TÜRKİYE’NİN ÇIKARLARINA UYGUN BİR POLİTİKA TAKİP ETMİYOR.”

Soçi’deki zirveyi ‘sıkıştırılmış’ olarak değerlendiren Has, ABD’de Biden’la fotoğraf veremeyen Erdoğan’ın elinin zayıf olduğuna dikkat çekerek, Rus tarafının fikirlerinde bir değişiklik olmadığını ifade etti. M-4 Otoyolunun Şam yönetimine geçmesi konusunda Rusya’nın kararlı olduğunu söyleyen Has, doğalgaz anlaşmasından sonra bu yönde bir operasyon olabileceğine dikkat çekti.

“Ankara’daki yönetim Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir politika takip etmiyor” tespitinde bulunan ve doğalgaz anlaşmalarının yenilenmesi gereğini anımsatan Kerim Has, bu ihtiyacın karşılanmasında da Rusya’nın önemini vurguladı.

“TÜRKİYE’NİN S-400’E ASKERİ AÇIDAN HİÇBİR İHTİYACI YOK.”

Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi satın almasının askeri bir ihtiyaçtan kaynaklanmadığının altını çizen Has, ikinci alım için de ilginç bir tespitte bulundu. İlk S-400 paketinin ’15 Temmuz’un diyeti’ olduğunu belirten Rusya analisti Has, ikinci paketin de Maduro yönetimindeki Venezuela’da olanlara benzer gelişmelere karşı bir emniyet supapı görmesi amacıyla alınacağını söyledi. Ancak Erdoğan’ın Rusya için Beşar Esad kadar güven vermediğine işaret eden Has, olası benzer bir hadisede beklenen destek umudunun boşa çıkacağını savundu.