IMF’de skandal: Başkan da sorguya çekilecek

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Dünya Bankası İcra Kurulu Başkanlığı döneminde bir raporda Çin lehine değişiklik için baskı yaptığı iddiasıyla IMF İcra Kurulu'nun karşısına çıkacak.

KRONOS 04 Ekim 2021 EKONOMİ

Dünya Bankası’nın 2018 İş Kolaylığı Raporu’nda Çin lehine değişiklik yapıldığı iddiasıyla ilgili Uluslararası Para Fonu (IMF) bünyesinde soruşturma yürütülüyor.

IMF İcra Kurulu bu hafta IMF Başkanı Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası bünyesindeki inceleme raporunu yazan kişileri ayrı ayrı sorguya çekecek.

Dünya Bankası etik kurulunun talebiyle Georgieva ve dönemin diğer Dünya Bankası yöneticileri hakkında inceleme raporunu hazırlayan ve WilmerHale hukuk bürosu avukatlarının 4 Ekim Pazartesi günü, Georgieva’nın ise yarın IMF İcra Kurulu’nun karşısına çıkacağı belirtildi.

Georgieva’nın, IMF ve Dünya Bankası’nın 11-17 Ekim tarihleri arasındaki yıllık toplantılarına dair konuşma yapacağı gün ifade vereceği kaydedildi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ HENÜZ RENK VERMEDİ

IMF İcra Kurulu’ndaki üye ülkelerin nasıl konum alacağının da bu sorgularda ortaya çıkması bekleniyor. IMF yönetiminde en fazla ağırlığı olan ülke Amerika Birleşik Devletleri (ABD) şu ana dek skandal hakkında bir beyanda bulunmadı. Britanya’dan ise soruşturmanın şeffaf yürütülmesi çağrısı geldi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dIMF uyardı: 2013’ün tekrarı piyasalar için felaket olur

dNetflix’e Squid Game davası

d6,4 milyar “IMF parası” geldi, şimdi bütün dertler bitecek mi?

 

WilmerHale avukatlarının hazırladığı ve geçen ay basına yansıyan raporda, “Eski Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim yönetimindeki kıdemli yetkililer tarafından İş Kolaylığı raporunda Çin’in notunu artırmak için doğrudan ve dolaylı baskı uygulandı.” ifadesine yer verilmişti.

Dünya Bankası’nın büyük bir küresel sermaye artırımı için Çin’in desteğine ihtiyaç duyduğu dönemde, Georgieva ve danışman Simeon Djankov’un çalışanlara “Çin’in verilerindeki rakamlarda değişiklik yapmaları” ve Çin’in puanlarını artırma yönünde baskı uyguladığı öne sürülmüştü.

Raporu hazırlayan ekip içinde ABD’nin Columbia Bölgesi Başsavcısı Ron Machen yer alıyor.

BAŞKAN SUÇLAMAYI REDDETMİŞTİ

Georgieva ise  raporun basına yansımasının akabinde IMF’nin yönetim kurulu ile görüştüğünü ve rapordaki “iddia ve yorumlara” temelden katılmadığını dile getirmişti.

Çin’in 2017 Ekim’de yayımlanan “2018 İş Kolaylığı” raporundaki sıralaması, veri metodolojisinde yapılan değişiklerden sonra raporun taslağındaki sıralamasına kıyasla yedi sıra yükselerek 78’e çıkmıştı.

ÜNLÜ EKONOMİSSTEN “DARBE GİRİŞİMİ” YORUMU

Konuya dair Nobel ödüllü ünlü ekonomist Joseph E. Stiglitz’den dikkati çeken bir yorum geldi.

Project Syndicate sitesinde “IMF’de darbe girişimi” başlıklı bir yazı kaleme alan Stiglitz, Georgieva’nın adil olmayan bir raporla itibarsızlaştırılmak istendiğini, muhafazakarlar tarafından atılan bir iftiranın mağduru olduğunu, bir darbe girişimiyle görevden uzaklaştırılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Stiglitz, Georgieva’nın gelişmekte olan ülkeleri mali olarak desteklemek konusunda seleflerinin ilerisinde olduğunu ve bu nedenle muhafazakar güçlerin hedefi olduğunu iddia etti.