İngiltere, Türkiye’de yapılan koronavirüs aşılarını tanıma kararı aldı

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Türkiye'de yapılan koronavirüsü (Covid-19) aşılarının İngiltere tarafından tanınacağını açıkladı. Böylece, Türkiye'den İngiltere'ye yolculuk eden tam aşılı kişilerin 10 gün boyunca evde karantinaya girme zorunlulukları kalktı.

KRONOS 07 Ekim 2021 DÜNYA

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Türkiye’de yapılan Kovid-19 aşılarının İngiltere tarafından tanınacağını açıkladı. Tanınan aşılar Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTech, Moderna ve Janssen oldu.

Yeni karara göre, tam aşılanmış sayılmak için, İngiltere’ye gelmeden en az 14 tam gün önce bu aşılardan birini eksiksiz bir şekilde yaptırmış olmanız gerekecek.

İngiltere, Türkiye’yi 22 Eylül’den itibaren geçerli olacak şekilde kırmızı listeden çıkarmıştı. Böylece Türkiye’den İngiltere’ye seyahat edenlerin 10 gün boyunca otel karantinasına girip 2 bin 285 sterlin ödemesine gerek kalmamıştı. Bu karara rağmen İngiltere, Türkiye’nin aşı sertifikasını tanımamıştı.

Bu nedenle Türkiye’de aşılanmış kişiler İngiltere’ye vardıklarında aşılanmamış sayılıyordu ve 10 gün boyunca kaldıkları yerde karantinaya girmeleri gerekiyordu.

BBC’nin aktardığına göre, İngiltere’nin yeni kararı 11 Ekim Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak. Karar ayrıca Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Pakistan, Brezilya, Güney Afrika’nın da aralarında bulunduğu toplam 37 ülkeden gelenler için geçerli olacak.

İngiltere hükümeti Perşembe günü aldığı kararla, kırmızı listedeki ülke sayısını da oldukça azalttı. Bu ülkeler Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Haiti, Panama, Peru ve Venezuela.