İngiltere’de benzin krizini çözmek üzere askerler görevlendirildi

İngiliz hükümeti ülkede devam eden benzin krizini çözmek maksadıyla askeri personeli görevlendirme kararı aldı. Bu çerçevede askeri kıyafetler giymiş 200 kadar personel, benzin istasyonlarına benzin götürmek üzere kamyon şoförü olarak hizmet vermeye başladı.

KRONOS 05 Ekim 2021 DÜNYA

İngiliz askeri personeli, kamyon şoförü sıkıntısının neden olduğu tedarik krizini hafifletmek amacıyla benzin istasyonlarına yakıt taşımakla görevlendirildi.

İngiliz yetkililer, geçen hafta aldıkları eğitim sonrası teslimatları hızlandırmak için 100’ü sürücü olmak üzere yaklaşık 200 servis personelinin dünden itibaren görevlendirildiğini duyurdular.

İngiltere’de koronavirüs pandemisi ve ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının (Brexit) ardından yaşanan yabancı işçi göçü nedeniyle ciddi bir kamyon sürücüsü sıkıntısı ortaya çıktı. Halihazırda binlerce kamyon şoförüne ihtiyaç duyulduğu kaydediliyor.

Londra’a tanker şoförü yokluğu nedeniyle rafinerilerden istasyonlara taşınamayan petrol, İngiltere genelinde istasyonlarda kuyruklar oluşturuyor.

Kamyon şoförü eksikliğinin tedarik zincirlerinde yol açtığı gecikmeler et ve süt gibi pek çok üründe süpermarket raflarının boşalmasına ve akaryakıt istasyonlarının kapanmasına neden oldu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dKamyon şoförü eksikliği nedeniyle İngiltere’de benzin ve gıdada sıkıntılar yaşanıyor

d“Türk Lirası batan bir gemidir ve Erdoğan geminin kaptanıdır”

 

Geçen hafta büyük şehirlerde, birçok benzin istasyonunda oluşan kuyruklar, yoğun yollarda trafik sıkışıklığına neden oldu. Benzin Bayileri Derneği (PRA) başkanı Gordon Balmer, sorunun özellikle Londra ve güneydoğu İngiltere’de kötü olduğunu ve grup üyelerinin yüzde 22’sinin hala yakıtsız olduğunu kaydederek “Bazı üyelerimiz bize birkaç gündür, bazıları bir haftadan fazla süredir benzinsiz olduklarını söylüyor” dedi. PRA, tüm benzin istasyonlarının yüzde 65’ini oluşturan yaklaşık 5.500 benzin bayisini temsil ediyor.