iPhone kullanıcılarına acil uyarı

İngiltere'de iki üniversitenin yaptığı güvenlik araştırması Apple'da önemli bir açığı ortaya çıkardı.

KRONOS 30 Eylül 2021 EKONOMİ

İngiltere’de yapılan bir çalışmada Apple’ın ödeme sistemi Apple Pay ve Visa arasında bir açık keşfedildi. Visa kartın eklendiği iPhone telefonlarda kullanıcıların mağdur olabileceği belirtildi. Bu kartların acilen telefondan kaldırılması tavsiye edildi.

İngiltere’de iki üniversite tarafından yürütülen güvenlik araştırması Apple’da önemli bir açığı ortaya çıkardı. Birmingham ve Surrey üniversitelerinin çalışmasına göre iPhone’daki Visa kredi kartları tehlikede.

Apple Pay’deki açık sebebiyle iPhone telefonlar kilitli bile olsa Visa kartlardan ödeme yapılabiliyor. Ekspress Transit modundaki özellik kullanıcılara telefonun kilidini açmadan toplu taşıma ödemesi yapma imkanı veriyordu.

ÖDEME SİSTEMİNİ KANDIRMAK BU KADAR KOLAY MI?

Ancak bu ödeme aynı zamanda bir açığa neden oldu. Yapılan deneyde bir iPhone cihazından 1.000 İngiliz Sterlini tutarında ödeme alındı.

Ayrıca bir öne çıkan nokta ise ödeme sistemini kandırmak için yanında bulunmanıza bile gerek yok.
Kablosuz bağlantı yoluyla iPhone telefonlarınız toplu taşıma ödeme noktasından geçiyormuş gibi ele geçirilebilir (hacklenebilir).


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dToyota’dan Apple’a “O kadar kolay değil” mesajı

dSamsung, 17 milyar dolarlık fabrika kuracak

diPhone 13’ün Türkiye satış fiyatı ne oldu?

 

Apple, BBC’ye verdiği mülakatta bu tarz açıklardan kendilerinin sorumlu olmadığını söyledi. Topu Visa’ya atan Apple, iPhone kullanıcılarının koruma altında olduğunu iddia etti.

Araştırmacılar benzer bir yöntemi Samsung Pay’de denedi. Ancak aktarılan bilgiye göre Samsung Pay’de sorun yaşanmadı.