İranlı vekil: İranlılar Türkiye’yi ekonomik krizden kurtardı

İranlı milletvekili Mojtaba Yousefi, son üç yılda Türkiye'de emlak satın alan İranlıların "Türkiye'yi iflastan kurtardığını", "2018-2020 yılları arasında İranlıların Türkiye'de emlak satın almak için 7 milyar dolar harcadığını iddia etti.

KRONOS 07 Ekim 2021 DÜNYA

Aşırı muhafazakar İranlı milletvekili Mojtaba Yousefi, son üç yılda Türkiye’de emlak satın alan İranlıların “Türkiye’yi iflastan kurtardığını” iddia etti. Yousefi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2018-2020 yılları arasında İranlılar Türkiye’de emlak satın almak için 7 milyar dolar harcadı.” dedi.

Yousefi’nin bu twiti, İranlılar arasında birçok tepkiye yol açtı. Onu insanların paralarını başka bir ülkeye yatırmaya zorlayan nedenleri sorgulamaya çağıranlar oldu. Aftab gazetesi analisti Reza Bardestani, “İran’ın şişirilmiş ekonomisinden Türkiye’nin şişirilmiş ekonomisine para çıkışının acı bir mesajı var. Mesaj şu ki, İranlı yatırımcılar Türkiye’nin sorunlu ekonomisine eninde sonunda bir çözüm bulacağından ve kendisini iflastan kurtaracağından eminler. Ancak, durdurulan nükleer müzakerelerden ve İran’ın yeni dış politikasından alınan sinyallere dayanarak, İranlı yatırımcılar İran’daki kötü ekonomik durumun kesinlikle daha kötü bir şeye dönüşeceğine inanıyorlar” yorumunda bulundu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAzerbaycan’ın İsrail’le ilişkilerine kızan İran, sınır bölgesinde askeri tatbikat başlattı

dİsrail: İran Kıbrıs’ta yaşayan İsraillilere suikast planlıyor

dTürkiye ile İran arasında Sincar üzerinden bir çatışma çıkar mı?

 

Geçen ay İran medyası birkaç İranlı emlak ajansının Türkiye’nin İstanbul, Antalya ve İzmir şehirlerine taşındığını yazmıştı. Bu yaz Tahran’ın birçok yerinde konut piyasası yüksek fiyatlar nedeniyle durma noktasına geldi. Yerel basında yer alan haberlere göre, zengin İranlılar bile artan enflasyonun neden olduğu hızla yükselen fiyatlar nedeniyle Tahran’ın varlıklı mahallelerinde artık bir daire satın alamıyor. İstanbul’un en zengin mahallelerindeki benzer lüks dairelerin fiyatının Tahran’dakinden dört ila beş kat daha düşük olduğu belirtiliyor.