‘İSPARK Genel Müdürü görevden alındı’ iddiası

Zarar tartışmalarının yürütüldüğü İBB iştiraki İSPARK'ın Genel Müdürü Murat Çakır'ın görevden alındığı iddia edildi. Çakır, Aralık 2020’de göreve getirilmişti.

KRONOS 01 Ekim 2021 GÜNDEM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İSPARK A.Ş Genel Müdürlüğü’ne 2020 Aralık ayında getirilen Murat Çakır’ın görevden alındığı iddia edildi. Yeni İBB yönetiminin görev döneminin başında da İSPARK A.Ş.’ye genel müdür olarak getirilen Çakır, daha sonra başka şirkete atanmış 2020 yılının Aralık ayında tekrar görevine dönmüştü.

Çakır İBB şirketleri İstanbul Ulaşım A. Ş ve Kültür A.Ş’de de genel müdürlük görevi yürütmüştü.

Sözcü’den Özlem Güvenli’nin haberine göre Çakır’ın resmi olarak izinde olduğu, izin dönüşünde görevi bırakacağı öğrenildi. Çakır’ın yerine şu anda daha önce İSPARK Genel Müdürlüğü yapan Derya Atacan vekalet ediyor.

ZARAR ETTİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Korkusuz yazarı Can Ataklı, İBB’ye bağlı en büyük şirketlerden biri olan İSPARK’ın iflasa sürüklendiğini, konkordato ilan edebileceğini yazmıştı. İBB Sözcüsü Murat Ongun da iddiaları yalanlamış, 2021 yılında İSPARK’ın pandemiye rağmen kâra geçeceğini söylemişti. Zarar iddiası, AK Parti tarafından da uzun süre tartışıldı.