İsrail: İran Kıbrıs’ta yaşayan İsraillilere suikast planlıyor

İsrail hükümeti, Güney Kıbrıs polisinin suikast düzenlemek üzere adaya geldiğinden şüphelenilen bir kişiyi gözaltına almasının ardından İran'ı Kıbrıs'ta yaşayan İsraillileri öldürtmeye çalışmakla suçladı.

KRONOS 04 Ekim 2021 DÜNYA

İsrail başbakanlık ofisinden bugün yapılan açıklamada, “İran tarafından Kıbrıs’ta yaşayan İsrailli iş adamlarına yönelik bir terör eylemi planlandığı” iddia edildi. Bununla birlikte İsrail Başbakanlığı, hedefin Kıbrıs’ta yaşayan İsrailli milyarder Teddy Sagi olduğu yönünde basında çıkan haberleri yalanladı.

İran hükümeti ise iddialar hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Kıbrıs basınına göre, Rus pasaportu kullanan 38 yaşındaki bir Azeri olan şüpheli, bir hafta önce KKTC’den başkent Lefkoşa’da Güney Kıbrıs’a geçti. Şüpheli şahıs yaklaşık üç hafta önce Rusya’dan adaya geldiğinden beri polis tarafından takip ediliyordu. Tutuklandığında şahsın arabasında susturuculu bir silah bulundu.

Hedefteki kişinin kim olduğu ise belirsizliğini koruyor. İsrail ve Kıbrıs medyasında yer alan haberlerde, Sagi’nin listedeki İsrailli iş adamlarından biri olduğu iddiasına yer veriliyor. Hem İsrail başbakanlık ofisi hem de Sagi’nin şirketi Sagi Grup ise iş adamının olası bir kurban olduğuna ilişkin iddiaları reddetti. Şirket yaptığı açıklamada, “suikastın hedefinin Teddy Sagi değil, Kıbrıs’taki İsrailliler olduğun” söyledi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAzerbaycan’ın İsrail’le ilişkilerine kızan İran, sınır bölgesinde askeri tatbikat başlattı

dKorkuyorlardı: Mısır Havayolları Kahire’den Tel Aviv’e ilk kez ‘resmen’ uçtu

 

İsrail basınında çıkan bazı haberlere göre, suikast girişimi, “online kumar ve emlak” gibi alanlarda faaliyet gösteren Sagi’nin karıştığı ticari anlaşmazlıklarla bağlantılı olabilir. İsrail daha önce İran’ı veya müttefiki Hizbullah’ı yurtdışındaki İsraillilere yönelik saldırılar düzenlemekle veya gerçekleştirmeyi planlamakla suçlamıştı. 2012’de Güney Kıbrıs, bir Hizbullah üyesini adadaki İsraillilere saldırı planlamaktan suçlu bulmuştu. İran ve Hizbullah olayla ilgisi olduğunu yalanlamıştı.