İsrail, Suriye’de İran destekli milislerin askeri üssünü vurdu

İsrail'in Cuma gecesi İran destekli milislerin silah depolarını içeren Humus'taki bir askeri üsse hava saldırısında bulunduğu bildirildi. Suriye ordusu füze saldırılarına karşı hava savunma sisteminin başarıyla karşı koyduğunu iddia etmekle birlikte saldırıda altı askerin yaralandığını kabul etti.

KRONOS 09 Ekim 2021 DÜNYA

Suriye devlet medyası, Cuma gecesi ülkenin merkezindeki Humus eyaletindeki bir askeri hava üssünü hedef alan İsrail hava saldırılarına karşı Suriye hava savunmasının harekete geçirildiğini bildirdi. Suriye ordusu hava saldırısında altı askerin yaralandığını açıkladı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, füzelerin İran destekli milislerin silah depoları ile bir insansız hava aracı üssünü içeren T4 hava üssünü hedef aldığını söyledi.

İsmi açıklanmayan bir Suriye askeri yetkilisi, hava saldırısının akşam 9 sularında gerçekleştiğini ve T4 hava üssünü hedef aldığını söyledi. Sözkonusu yetkili, Suriye hava savunmasının gelen füzelerin çoğunu vurduğunu iddia etmekle birlikte saldırıda altı askerin yaralandığını da ekledi.

İsrail’in geçtiğimiz yıllarda Esad rejimi kontrolündeki bölgelere yönelik birçok hava saldırısı düzenlediği biliniyor. İsrail, iç savaşın başından beri on yıldır Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafında savaşan Lübnanlı Hizbullah örgütü gibi İran’a bağlı milislerin Suriye’deki üslerini hedef almakta olduğunu daha önce kabul etmişti. İsrail askeri ve güvenlik birimleri, Suriye’de gerçekleştirdikleri saldırıların ayrıntıları hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dBiden: Türkiye’nin Suriye’deki harekâtı IŞİD’le mücadeleye tehdit

dAlman polisinden Türkiye ve Suriye’ye göndermek için kara para aklayan şebekeye dev operasyon

 

Esad yanlısı Cham FM Radyosu, saldırıların sadece T4 askeri üssüyle sınırlı kalmayıp Humus’un bazı kırsal kesimlerine de yapıldığını bildirdi. Şam’a bağlı Al-Ikhbariya TV ise hadiseyi “İsrail saldırganlığı” olarak nitelendirdi.