İzmir’de Suriyelilere ait ev ve iş yerleri yakıldı

Ankara Altındağ’da mültecilere yönelik gerçekleştirilen saldırının ardından bu kez de İzmir’in Torbalı ilçesinde benzer bir saldırı yaşandı. İki grup arasında çıkan kavgada 17 yaşındaki Batuhan Barlak'ın ölümünün ardından bir grup Suriyeli mültecilere ait ev ve iş yerlerini ateşe verdi.

KRONOS 01 Ekim 2021 GÜNDEM

İzmir’in Torbalı’da dün gece (29 Eylül) iki grup arasında çıkan bir kavgada 17 yaşındaki Batuhan Barlak’ın hayatını kaybetmesinin ardından ilçede olaylar çıktı. Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı siteye saldırılar düzenlendi. Bir ev ve bazı araçlar yakıldı.

150 KİŞİLİK GRUP, SURİYELİLERE AİT BİR EVİ YAKTI  

İddiaya göre, yaklaşık 150 kişi, gruplar halinde olayın yaşandığı ve Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Barış Yapı Sitesi’ne geldi. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu gruplar, Suriyelilere ait bir evi yaktı ve bazı evlere taşla saldırdı. Suriyelilerin genellikle hurda toplamak için kullandıkları araçlar da yakıldı.

İhbar üzerine bölgeye yerine sevk edilen itfaiye ekipleri, sitede ateşe verilen bazı yerleri ve evleri söndürdü. Olay yerine gelen polis ekipleri grubu dağıtırken, bölgede olayların kontrol altına alındığı belirtildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dSaldırıların hedefindeki Suriyeliler sokağa çıkamıyor, ışıklarını açamıyor

dAltındağ saldırganı 76 kişi yakalandı: 38’i yağma, hırsızlık, uyuşturucudan sabıkalı

 

ALTINDAĞ’DA NE OLMUŞTU? 

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Battalgazi Mahallesi’nde bulunan bir parkta iki grup arasında çıkan kavgada Emirhan Yalçın’ın yaşamını yitirmesinden sonra, kimi gruplar Suriyelilerin ev ve işyerlerine saldırmıştı. Saldırılarda çok sayıda kişi yaralanmış, ev ve iş yerleri zarar görmüştü.