KHK’lı 26 yıllık öğretmen Ali Ekber Şen: Mülteciden beteriz; beş yıllık hikâye anlatılacak gibi değil

Malatya’da küçük bir kayısı bahçesinde yetiştirdiği ağaçların ürünüyle geçimini sağlamaya çalışan 26 yıllık KHK’lı öğretmen Ali Ekber Şen, ihraçtan sonra da devletin kendilerini açlığa mahkum ettiğini söyledi. Şen, “Mülteci gibiyiz. Hatta mültecilerden daha beteriz” dedi.

KRONOS 06 Ekim 2021 GÜNDEM

15 Temmuz darbe girişiminden sonra mesleklerinden ihraç edilen on binlerce öğretmen, geride kalan 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü buruk geçirdi. O öğretmenlerden ikisinin hikayesini Evrensel gazetesinden Eylem Nazlıer kaleme aldı.

Ali Ekber Şen, 26 yıllık öğretmendi. 2016’da o da KHK’yle ihraç edildi. Şen, 18 yıl sınıf öğretmenliği son 10 yılda Malatya’da Türkçe öğretmenliği yaptı. İhraç olduktan sonra devletin kendilerini açlığa mahkum ettiğini söyleyen Şen, “Kayısı fabrikasına çalışmaya gittim. Bir tanıdığın yeriydi. KHK’liyim diye onlar da çalıştırmadı. Resmi bir yerde, kurs merkezinde zaten çalışamıyoruz. O yüzden tanıdığın yerine gidiyoruz bu sefer de ‘Hocam biri şikayet eder, başımız belaya girer’ diyor. O da seni çalıştırmıyor. Mülteci gibiyiz. Hatta mültecilerden daha beteriz” diyerek anlattı yaşadıklarını.

‘BU BEŞ YILLIK HİKAYE ANLATILACAK GİBİ DEĞİL’

Bankadan kredi çekemediğini, sigortalı bir işte çalışamadığını anlatan Şen, “Bu beş yıllık hikaye gerçekten anlatılacak gibi değil. Bu durum insanı en çok yıpratıyor” dedi. Eşinin çalıştığını iki kızı olduğunu anlatan Şen, “Evimizi krediyle almıştık, İki maaş eve giriyordu. Bir maaş kesilince krediyi ödemekte zorlandık. Bir kızım üniversite okuyor. Dayanışmayla üstesinden geliyoruz. Ama nereye kadar. Benim küçük bir kayısı bahçem vardı onunla uğraştım, onunla geçimini sağlıyorum” ifadelerini kullandı. Kayısıdan geçimini kazandığını söyleyen KHK’lı öğretmen Ali Ekber Şen, eskiden öğretmen olarak girdiği okullara şimdi satıcı olarak girdiğini belirterek bir anısını şöyle aktardı: “Güvenlik görevlisi bir kere okula almadı beni, ‘Satıcı almıyoruz’ dedi. İnanın çok zoruma gitti. Ben o okula öğretmen olarak, sendika yöneticisi olarak giriyordum. Şimdi alınmıyorum.”

22 YILLIK ÖĞRETMEN EVLERE TEMİZLİĞE GİTTİ

Evrensel’in hikayesine yer verdiği bir diğer KHK’lı öğretmen ise meslekte 22 yılı geride bırakan Hülya Bayar. Sınıf öğretmenliği yaparken 29 Ekim 2016’da yayımlanan KHK ile mesleğinden ihraç edilen Bayar, “İhraç edilmeyi hiç beklemiyordum. Öğretmenlikten başka hiçbir işte çalışmamıştım. Başka bir iş deneyimim de yoktu. Üniversite öğrencisi bir kızım vardı. Evim kiraydı. Mecburen çalışmak zorundaydım. Evlere temizliklere gitmeye başladım” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dKHK’lı öğretmen iltica etti: Sağlığımı yüzde 99 kaybettim, kalan yüzde 1 ile mücadele edeceğim

dKHK’lı öğretmen ve asker de var öğrenci de: 21 ilde operasyon, 46 gözaltı kararı

 

‘14 AY BİR PİDECİDE BULAŞIK YIKADIM’

Bu süreçte çok zorlandığını dile getiren Bayar, “Sürekli birilerini memnun etmek zorundasın. Sürekli aşağılanıyorsun. Sizin öğretmen olmanız kimseyi ilgilendirmiyor. 14 ay da bir pidecide bulaşıkçılık yaptım. Bulaşıkları yıkatıyorlardı, kasaya baktırıyorlardı. Ayaklarım su topladı, patladı. Aslında çalışmaktan kaçmadım ama haksız olarak ihraç edilmek, çaresiz kalmak insanın çok ağırına gidiyor” diye konuştu.