KHK’lı Mehmet Tecer, 15 ay cezaevinde kaldı; 3 kez ihraç edildi, 2 kez görevine döndü

Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edilen 150 bin kişi arasında yer alan Mehmet Tecer, 15 ay cezaevinde kaldı; 3 kez ihraç edildi, 2 kez görevine iade edildi.

KRONOS 01 Ekim 2021 GÜNDEM

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudan ihraç edilen 150 bin kişi zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. Bunlardan biri de Konya’nın Ladik ilçesinde Tarım ve Ormancılık İlçe Müdürlüğü’nde ziraat mühendisi olarak çalışan Mehmet Tecer(45). Mehmet Tecer’in hayatı da 15 Temmuz 2016 askeri darbe girişimi sonrası altüst oldu.

Tecer, 29 Temmuz’da 2016’da Ladik Tarım ilçe Müdürlüğü’nde çalışmayan bir kişi tarafından “Mehmet Tecer, Gülen cemaatinden; bir sohbette gördüm” sözleriyle ‘ihbar’ edildi. Tecer, hemen gözaltına alındı. Evinde yapılan aramada çocukluğunun geçtiği Hollanda’da biriktirdiği pul ve para koleksiyonu bulundu. Paraların içinde 1 doların da olması gözaltına alınması için yeterli görüldü. Başka bir suçlama da Bank Asya müşterisi olmasıydı…

Hakim karşısına çıkan Tecer, “Hakim hiç bir şey sormadı ve tutuklama kararı verdi. 15 ay Konya ve Alanya’da kapalı cezaevlerinde tutuldu. İddianamem 15 ayda hazırlandı. İlk duruşmada tahliye oldum. Tahliye olduğum için görevime geri döndüm. Göreve başladım, bu sefer de isimsiz mektupla ikinci defa açığa alındım. 3 ay açıkta kaldıktan sonra yeniden görevime geri döndüm” dedi.

İkinci kez göreve başladıktan sonra dosyasına eklenen ‘gizli tanık ifadesi’ ile yeniden açığa alınan Mehmet Tecer, ardından tanıkların beyanları yalan çıkınca üçüncü defa göreve geri getirildiğini anlattı. Fakat Tecer, hakkında hiçbir somut ve maddi delil olmamasına rağmen 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Bir süre Side’de dondurmacıda çalışan Mehmet Tecer, “Başımdan geçenleri Avrupalı turistlere anlatıyorum, hayret ediyorlar” diyerek yaşadığı hukuksuzluklara anlam veremiyor.