Hakkari’den özel uçakla Antalya’da getirilen KHK’lı’ya soruldu: Sarı köpek şifre mi?

Mahpus ailelerine yardım ettiği gerekçesi gözaltı kararı verilen KHK'lı veteriner hekim Ali Kara için Hakkari'ye özel uçak gönderdi. Tutuklanan hekime 'sarı köpek, kahverengi kedi şifre mi?' diye soruldu.

KRONOS 02 Ekim 2021 GÜNDEM

Orman yangınlarına yangın söndürme uçağı bulamayan ve etkisiz kalan devlet cezaevinde kalan ailelere yardım ettiği gerekçesi hakkında gözaltı kararı verilen veteriner için Hakkari’ye özel uçak gönderdi.

Antalya Cumhuriyet Savcılığının Antalya Merkez ve Kepez ilçesinde başlattığı soruşturmada gözaltı kararı verilenler arasında Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli veteriner Ali Kara’nın da olduğu öğrenildi.

Ali Kara’nın soruşturma kapsamında özel uçakla Hakkari’den Antalya’ya getirdiğini belirten Antalya Evrensel Değerler Platformu(EDEP) Başkanı Avukat Mücahit Gündoğdu, “Devlet, 11 gün süren Manavgat Orman yangınına yangın söndürme uçağı bulamazken, müvekkilim görev yaptığı Hakkari’den Antalya’ya özel uçakla getiriliyor. Müvekkilim veteriner hekim. Tayini Antalya’dan Hakkari’ye çıkmış. Soruşturma kapsamında cezaevlerinde kalan ailelere Antalya’da yardım ettiği gerekçesi ile Hakkari’ye özel uçak gönderiliyor ve getiriliyor. Müvekkilim, ‘Ben basit bir veteriner hekimin benim için devletin uçağını göndermenize gerek yoktu. Özel uçak beni almaya gelince kendimi çok özel hissettim; ama bu devletin imkanlarını israf etmedir. Tarifeli uçakla getirilebilirdi’ dedi” ifadelerini kullandı.

Gündoğdu, “Müvekkilim maalesef 12 gün gözaltında kaldı ve çıkarıldığı Antalya Sulh Ceza mahkemesi tarafından tutuklandı. Dosyasında hiçbir şey yok. Cezaevinde kalan bir aileye yardım götürme ve telefon sinyallerinin bazı kişilerle aynı baz istasyonundan sinyal vermeden başka hiç bir şey yok. Ayrıca müvekkilimin cep telefonunda hayvan tedavisinde isim verdiği sarı köpek, kahverengi kedi gibi notları bir şifre kabul ediliyor. Karara itiraz edeceğiz.” dedi.