Kılıçdaroğlu “sözümüz, söz” dedi: 3.600 ek gösterge nedir? Hangi memurların maaşları yükselecek?

Polis, hemşire ve öğretmen gibi yüz binlerce memuru ilgilendiren 3.600 ek gösterge tartışmaları alevlendi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Çözeceğiz." dediği 3.600 ek gösterge kabul edilirse memur ve emekli maaşları artacak mı?

KRONOS 30 Eylül 2021 EKONOMİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 Partili Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimi’nden önce memurlara verdiği 3.600 ek gösterge sözü şu ana dek yerine getirilmedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Emniyet mensupları ile bir araya geldiği toplantıda 3.600 ek gösterge mağduriyetini gidereceklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Yasama organı bu meseleye çözüm bulmalı. Polislerin mali haklarıyla ilgili parlamentoya gelecek herhangi bir düzenleme, emin olun Parlamento’dan oy birliği ile çıkar.” ifadelerini kullandı.

“3.600 EK GÖSTERGEYİ YA ONLARA VERDİRTECEĞİZ YA BİZ YAPACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 15 Mart 2019 tarihinde Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde “3.600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur.” dediğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, “Yeni seçime gideceğiz, ortada henüz bir şey yok. 3.600 ek gösterge için mücadeleyi yapacağız. Ya onlara verdirteceğiz ya biz yapacağız.” diye konuştu.

3.600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodu. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir.

Ek göstergesi 3.600 olan bir memur, göstergesi 2.500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dMemur ve emeklinin dört gözle beklediği 3.600 ek gösterge nedir?

dMemur ve emekli maaşları 2 ayda buharlaştı

dZamda çifte tarife: Memura yüzde 5+7, sendika başkanına yüzde 100

 

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1’inci derecenin 4’üncü kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3.600’dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3.600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretleri ve emekliliğe dair hakları artacak.

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biri. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.

3.600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

Ek gösterge düşük kaldığından öğretmen ve polisler hem emekli olamıyor hem de yüksek emekli maaşı alamıyor. Sadece öğretmen ve polisleri değil, tüm kamu görevlilerini ilgilendiriyor. 3.600 ek göstergenin bütün kamu görevlilerini kapsaması istense de görünen dört meslek grubundaki; polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergeleri yükseltilecek. Böylece 2.200 ve 3.000 olan ek gösterge, 3.600’e çıkacak.

Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzenleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Böylece hem görev ücreti hem de emekli maaşı yükselecek. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak.