Kılıçdaroğlu: Hükümeti yöneten, talimat veren yeraltı dünyasıdır

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alışverişinin ardından 'Fiyatlar uygun' açıklamasını eleştirerek, "Sen bedava yaşıyorsun, her şey bedava sana. Sen acaba asgari ücretlinin nasıl geçindiğini biliyor musun? Sen fiyatların ne olduğunu bilmiyor musun?" diye sordu.

KRONOS 05 Ekim 2021 GÜNDEM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de gerçekleşen partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da evinin yakınındaki Tarım Kredi Kooperatifleri’nin marketinden yaptığı alışverişe ilişkin, “Fiyatlar uygun” açıklaması hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Sana göre fiyatlar uygun. Sen elektrik, doğalgaz, su ödemezsin. Sen bedava yaşıyorsun, her şey bedava sana. Sen acaba asgari ücretlinin nasıl geçindiğini biliyor musun? Sen fiyatların ne olduğunu bilmiyor musun?” ifadeleri ile tepki gösterdi.

‘O BİNAYI ÖĞRENCİ YURDU YAPACAĞIM’

Öğrencilerin yurt sorununa da değinen Kılıçdaroğlu, “Eğer, 19 yıl bir kişi iktidar olup 19 yılda hala yurt sorununu çözememişse bir sorun var demektir. Bunların düşünceleri çok farklı. Halkın sorunlarını çözmek gibi bir düşünceleri yok, amaç cebimizi nasıl doldururuz. Ankara’nın içini boşaltıyorlar. Merkez Bankası’nı İstanbul’a nasıl taşıyacağız derdindeler. 72 katlı bina yapmışlar. Allah inandırsın o binayı öğrenci yurdu yapacağım. Merkez Bankası Ankara’da kalacak. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

‘TÜRKİYE’Yİ KOCAMAN BİR ÇAMAŞIRHANEYE ÇEVİRDİNİZ’

“2006’da bir kanun çıkardılar. Vergi cennetlerinden para gelirse yüzde 30 vergilenecek. Vergi cennetlerinin bir kararname ile açıklanması lazım. Bu karar bir türlü çıkmıyor. AK Parti’ye MHP’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Bu kararname niçin çıkmıyor? Ben söyleyeyim. Uyuşturucu baronlarının paraları, rüşvet paraları için çıkmıyor. Türkiye’yi kocaman bir çamaşırhaneye çevirdiniz kardeşim.”

‘SEN BEDAVA YAŞIYORSUN, HER ŞEY BEDAVA SANA’

“Milletin gözünü boyamak için Erdoğan markete gidiyor ‘fiyatlar gayet uygun’ diyor. Sana göre fiyatlar uygun. Sen elektrik, doğalgaz, su ödemezsin. Sen bedava yaşıyorsun, her şey bedava sana. Sen acaba asgari ücretlinin nasıl geçindiğini biliyor musun? Sen fiyatların ne olduğunu bilmiyor musun? Ev kiraları sadece İstanbul’da bir yılda yüzde 63 artmış. Ankara’da yüzde 35. Erdoğan ev kirası vermiyor. Hiçbir şey ödemiyor. Alışverişe gitmiş beyefendi fiyatlar gayet uygun diyor. AK Parti’ye ve MHP’ye oy veren kardeşlerime bir kez daha seslenmek isterim. Siz 83 milyonun Londra’daki bir avuç tefeciye hizmet etmesini istiyor musunuz?”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAli Babacan’dan Erdoğan’a: Çetelerin, mafyanın ve 28 Şubatçıların gemisindesiniz

dKulis: Erdoğan, ‘mafya karşısında kaybetmemek’ için Soylu’yu görevden almayacak

 

‘ŞU ANDA HÜKÜMETİ YÖNETEN, TALİMAT VEREN YER ALTI DÜNYASI’

“Siyasette söz tutmak önemlidir. Seçim meydanlarında konuşursun, iktidar olunca unutursun. Emekli polislerle bir araya geldik. Engellemek istediler, çoğu geldi. 150 yılı aşkın bir kurum bu teşkilat. Kurallarının olması lazım. Sıcak siyasetleri soktular oraya liyakati yerle bir ettiler. Konuşuyorum Emniyet Müdürü ile ‘Öyle bir haldeyiz ki bekçinin masasını değiştiremiyorum. Değiştirdiğim an 7-8 telefon birden geliyor’ diyor. Eğer siyaset polise ve yargıya müdahale ederse Türkiye’de yer altı dünyası güçlenmiş olur. Şu anda hükümeti yöneten, talimat veren yer altı dünyasıdır. Dilovası’nda uyuşturucu yakalandı, Mersin Limanı’nda yakalandı. Soruşturulan kim? Yakalanan kim? Zindaşti’yi serbest bırakan kim?”