Koç’tan 7 yıl sonra gelen hamle

İstanbul Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 2 milyar 531 milyon lira ile Koç Holding'in iştiraki TEK-ART Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ verdi. Nihai kararı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından teşkil edilen ihale komisyonu verecek.

KRONOS 07 Ekim 2021 EKONOMİ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesi ihalesini gerçekleştirdi.

Pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye, Koç Holding’in iştiraki TEK-ART Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ, Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ ve Cey Ortak Girişim Grubu (Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ- Ceyport Terminal Lojistik ve Ticaret AŞ) katıldı.

İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemesiz teklifler alındı. Elemeli turda en düşük teklifi Cey Ortak Girişim Grubu verdi. Gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 2 milyar 511 milyon lira, artırım aralığı da 20 milyon lira ve katları olarak belirlendi.

Açık artırma sonunda en yüksek teklifi 2 milyar 531 milyon lirayla TEK-ART Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ verdi.

Teknik olarak ihalenin sonucu, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından duyurulacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 2’NCİ BÜYÜK YAT LİMANI

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın 40 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesine dair ihale ilanı 27 Mart 2021’de yayımlanmıştı. İhaleye son teklif verme tarihi ise 21 Eylül 2021 olarak belirlenmişti.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dKoç’un teklifi kabul edilmemişti, Kalamış Marina 7 yıl sonra özelleştirilecek

dKoç’ta yolsuzluk skandalı: İki çalışana 248 milyon TL tazminat davası açıldı

dKoç’u sarsan skandal: Yolsuzluğa karışan bayiler de mahkemeye verildi

 

1987 yılından itibaren hizmet veren liman, 7 Mart 2011’de özelleştirme kapsam ve programına alınmıştı. 1291’i denizde ve 220’si karada olmak üzere toplamda 1511 yat bağlama kapasitesi ile Türkiye’nin ikinci, İstanbul’un en büyük yat limanı olan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, İstanbul’da bulunan toplam kapasitenin yüzde 23,8’ini, Türkiye’nin ise yüzde 6’sını temsil ediyor.

23 MAYIS 2014’TE KOÇ HOLDİNG 664 MİLYON DOLAR TEKLİF ETMİŞTİ

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın 23 Mayıs 2014’te gerçekleştirilen özelleştirme ihalesinde, en yüksek teklifi 664 milyon dolarla Koç Holding’in iştiraki Tek-Art Kalamış vermişti.

İhalede ikinci en yüksek teklif 654 milyon dolarla Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret AŞ’den, üçüncü en yüksek teklif ise 600 milyon dolarla Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri AŞ-Yılport Holding AŞ Ortak Girişim Grubu’ndan gelmişti.

Özelleştirme Yüksek Kurulu, limanın işletme hakkının, ihalede en yüksek teklif sahibi Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ’ye verilmesine dair kararı 23 Temmuz 2014 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanmıştı.

Ancak imar planlarında ihaleden önce taahhüt edilen değişiklikler yerine getirilmediği için Koç Holding 19 Mart 2015’te Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi’ni imzalamaktan vazgeçtiğini açıklamıştı.

HÜKÛMETİN KOÇ’A VİZE VERMEDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Dönemin Koç Holding Tepe Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, onaylanan yeni plan sonrasında hakları olmasına rağmen Marina’dan tamamen vazgeçtiklerini belirtmişti.

Durak, “Biz halka açık bir şirket olarak yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olan bir konuda devam etsek, o kadar büyük bir parayı versek ve diyelim ki yatırıma başlasak, ilave para vermişiz sonra da davayı kaybediyoruz. Sadece hakim ortak değil, yüzde 30’umuz da halka açık. Onların menfaatine aykırı bir işlem yapamayız. Biz ‘yer almayacağız’ diye mektup yazdık.” demişti.

Koç’un ihaleden çekilmesinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile o gün hayatta olan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç arasındaki gerginliğin etkili olduğu iddia edilmişti.