Kudüs’te bulunan tuvalet, 2 bin 700 yıl öncesine ışık tutacak

İsrailli arkeologlar Kudüs’te bir kazı sırasında 2 bin 700 yıl öncesine ait bir tuvalet buldu. Tuvaletin fosseptiğinden elde edilen bulguların döneme ışık tutması bekleniyor.

KRONOS 05 Ekim 2021 YAŞAM

İsrail Antikalar Dairesi (IAA) Kudüs’ün güneydoğusunda kazı çalışmaları yapan arkeologların 2 bin 700 yıllık bir tuvalet bulduklarını açıkladı.

Açıklamada arkeologların bir malikanenin kalıntılarında yaptıkları kazı çalışmaları sırasında bir banyo kalıntısına ulaştıklarını, banyonun içindeki dikdörtgen kabinde de kireçtaşından kesilmiş bir tuvaletin bulunduğu belirtildi. Ayrıca açıklamada tuvaletin derinde, lağım çukuru olarak inşa edilen bir bölüme bağlı olduğu da kaydedildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dBin 500 yıllık mezar taşında çarpıcı mesaj

dAnadolu’da 2 bin yıllık ‘gladyatör’: Uzak dövüşü seviyor, rakibine mızrak ve ağ atıyor

 

DW Türkçe’nin haberine göre; fosseptikte, hayvan kemikleri ve çok sayıda seramik olduğu belirtildi. İsrailli bilim insanları lağım çukurundan elde edecekleri bulguların incelenmesiyle o döneme ilişkin yaşam tarzı, beslenme ve hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmayı umuyorlar. Antik dönemlerde ayrı bir kabin halinde tuvalet inşa edilmesinin çok nadir olduğu belirtilerek, bulunan kalıntının önemine dikkat çekildi.

Kazı sırasında dönemin mimari yapısına ve yapı malzemeleri ile bahçe düzenlemelerine ilişkin çok sayıda önemli kalıntının da gün yüzüne çıkarıldığı ifade edildi. IAA, bulguları Çarşamba günü Kudüs’te düzenlenecek bir etkinlikle kamuoyuna tanıtacak.