Küresel Organize Suç Endeksi: Türkiye, 193 ülke arasında 12. sırada

Global Initiative adlı internet sitesi, Küresel Organize Suç Endeksi 2021 raporunu yayımladı. Rapordaki verilere göre, dünyada en fazla organize suçun işlendiği ülke Kongo olurken, Türkiye ilk 20 ülke arasında yer aldı.

ZAFER CAĞRI 03 Ekim 2021 DÜNYA

Organize suç, küçük ada devletlerinden büyük ekonomik süper güçlere kadar dünyanın her köşesindeki ülkeleri etkileyen bir beladır. Siyasi istikrarsızlık ve zorunlu göç gibi birçok büyük jeopolitik zorluğun altında yatan itici güç olarak gösterilen organize suçlar, dünyada hızla büyümeye devam ediyor. Bununla birlikte, gizli doğası nedeniyle, her bir ülkede organize suçların nasıl işlendiği hakkında genellikle çok az şey bilinmektedir. Peki, dünyada organize suç endeksinin en yüksek olduğu ülke hangisi? Türkiye’de durum ne?

Global Initiative adlı internet sitesi, Birleşmiş Milletlere (BM) üye 193 ülkenin yer aldığı Küresel Organize Suç Endeksi 2021 raporunu yayımladı. Suçluluk oranlarına göre 1’den 10’a kadar puan veren endekste ilk 10 sırada herhangi bir Avrupa ülkesi yer almadı. Küresel Organize Suç Endeksi’nde zirvede Afrika ülkesi olan Kongo yer aldı. Türkiye, ise ilk 20’de yer alıyor.

İŞKENCENİN SİSTEMATİK OLDUĞU TÜRKİYE, KÜRESEL ORGANİZE SUÇ ENDEKSİ’NDE 12. SIRADA

İsviçre’de düzenlenen Turkey Tribunal Mahkemesi, 4 gün süren yargılamalar ve dinlenen tanıklıklar sonrasında Türkiye’de işkencenin sistematik olduğunu ve organize olarak suç işlendiğine karar vermişti. Global Inititative adlı internet sitesinin yayımladığı verilere göre de, Küresel Organize Suç Endeksi’nde Türkiye 12. sırada yer aldı. Bu alanda birçok Afrika ve Latin Amerika ülkesini geride bırakan Türkiye, organize suçlarla nam salmış Rusya’yı da geçti. Yayımlanan raporda, Türkiye’nin endeks puanı 6.89 olarak açıklandı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dTürkiye basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 153’üncü sırada

dTurkey Tribunal Mahkemesi karar verdi: Türkiye’de insanlığa karşı suç işleniyor

dThe Economist’in ‘Demokrasi endeksi’nde 110’uncu sırada

 

ORGANİZE SUÇLARDA KONGO ZİRVEDE, AB ÜLKELERİ ARASINDA İTALYA LİDER

Global Initiative’in verilerine göre, Küresel Organize Suç Endeksi’nde 193 ülke arasında zirvede yer alan ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti oldu. Bu alanda 7.75 endeks puanına sahip ülkenin ardından Latin Amerika ülkesi Kolombiya geliyor. Dünyanın en büyük suç örgütlerine ev sahipliği yaptığı Kolombiya’nın endeks puanı ise 7.66 olarak açıklandı. Ağustos ayında Taliban’ın kontrolüne geçen Afganistan ise listenin 7. basamağında. Küresel Organize Suç Endeks puanı 7.08 puan olan Afganistan’da kadınların eğitim hakkı da zorla ellerinden alınmıştı. Bu alanda Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında zirvede İtalya yer alıyor. Listenin 53’üncü sırasında yer alan İtalya’nın 5.81 puanı bulunuyor. İtalya’nın hemen ardından ise 5.78 puan ile İspanya geliyor.

Küresel Organize Suç Endeksi’nde son sıralarda yer alan ülkeler arasında Ermenistan, Yeni Zelanda ve Lihtenştayn gibi ülkeler yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Azerbaycan ile savaş halinde olan Ermenistan, Organize Suç Endeksi’nde 193 ülke arasında 171’nci sırada yer aldı. Listenin son sırasında ise 1.54 endeks puanı ile Okyanusya kıtası ülkesi Tuvalu yer aldı.