LPG’ye 71 kuruş zam geldi: Türkiye, Avrupa’da en çok LPG’li otomobilin olduğu ülke

Türkiye'de akaryakıta 1 haftada üst üste ikinci kez zam geldi. LPG fiyatı 71 kuruş zamlanırken, Türkiye, Avrupa'da en fazla LPG'li aracın bulunduğu ülke konumunda. Türkiye, Avrupa'da benzinli taşıt oranının da en düşük olduğu ülke.

ZAFER CAĞRI 02 Ekim 2021 EKONOMİ

Akaryakıt mamûllerine peş peşe zam geliyor. “Otogaz” diye bilinen LPG’ye önce 24 Eylül sonrasında ise 1 Ekim tarihinde üst üste 2 kere zam geldi.

71 kuruşluk zamla birlikte İstanbul, İzmir ve Ankara’da LPG’nin litresi 6 liranın eşiğine geldi. Peki, Avrupa’da LPG’li araç sayısının en fazla olduğu ülke hangisi? Türkiye’de durum ne?

Türkiye’de artan enflasyon oranları ve yükselen döviz kurları sonrası akaryakıt ücretleri de zamlanmaya devam ediyor. Yakıtlara gelen zamlar normalde eşel mobil sistemi sebebiyle Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) karşılandığı için pompa fiyatlarına yansımıyordu, ancak son gelen zamlar sonrasında yapılan 71 kuruşluk zam pompa fiyatlarına yansıyacak.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, Türkiye’de en az 4 milyon 661 bin LPG’li otomobil bulunuyor. 100 otomobilden 38’i LPG ile çalışıyor.

AVRUPA’DA LPG’YE KARŞI TALEP ÇOK DÜŞÜK: TÜRKİYE ZİRVEDE

Avrupa ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde LPG’li otomobillere karşı rağbet oldukça düşük. Türkiye’de ise LPG’nin benzin ve dizele göre daha ucuz olmasından dolayı LPG’li araç sayısı son yıllarda yükselmeye devam ediyor.

LPG’li araçların AB ülkelerinde en fazla kullanıldığı ülke Polonya oldu. Eurostat’ın verilerine göre, 2019 yılında AB’de en fazla LPG’li araç kullanan ülke Polonya oldu. Polonya’da Bu ülkedeki otomobillerin yüzde 14’ü LPG’li. Bu alanda Polonya’nın ardından yüzde 6,6 ile İtalya, yüzde 2,7 ile Kuzey Makedonya geliyor.

Türkiye’de pahalı akaryakıt ücretleri nedeniyle vatandaşlar araçlarına LPG taktırarak, tasarruf etmeye devam ediyor. Türkiye, bu alanda Avrupa’da açık ara zirvede yer alıyor.

Ülkede yer alan otomobillerin yüzde 37,4’ü LPG ile çalışıyor. Bu ülkeler hariç tutulduğunda Avrupa’daki toplam LPG’li araç sayısının yaklaşık üçte biri Türkiye’de bulunuyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d6 gün sonra LPG’ye yeniden zam

dLPG’ye 71 kuruş zam

dSürücüler şoke oldu: Benzine 55 kuruş, motorine 67 kuruş ve LPG’ye 35 kuruş zam

 

BENZİNLİ ARACIN EN AZ BULUNDUĞU ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’de yapılan zamlardan benzin de nasibini aldı. Öncek gün benzine 29 kuruş zam yapılmış, zam eşel mobil sistemi gereği ÖTV’den karşılandığı için pompa fiyatına yansımamıştı. Fakat, pompa fiyatının Türkiye’de en pahalı yakıt olan benzin Türkiye’de sık kullanılan yakıtlar arasında yer almıyor.

Eurostat’ın verilerine göre, benzinli otomobil oranının en düşük olduğu ülke Türkiye oldu. 2019 yılı verilerine bakıldığında, Türkiye’deki benzinli otomobil oranı yüzde 24 olarak açıklandı. Bu alanda Türkiye’nin ardından yüzde 26 ile Litvanya, yüzde 35 ile de Fransa geliyor.

2019 verilerine göre en fazla benzinli otomobil yüzde 84 ile Hollanda’da. Daha sonra Kıbrıs. (yüzde 79,9). Bu ülkeyi sırayla Finlandiya, İsviçre ve Danimarka takip ediyor.