Mahkeme kararını tanımayan Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan kimdir?

Mahkemenin, TÜGVA için verdiği Adalar İskelesi’nin üst katının boşaltılması kararını tanımayarak polis zoruyla zabıtaları çıkartan Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan’ın 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimi'nde AKP’den Aksaray milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.

KRONOS 07 Ekim 2021 GÜNDEM

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından kullanılan Tarihi Büyükada İskelesi’nin üst katı mahkeme kararıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredildi.

6 Ekim Çarşamba günü Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta birlikleri binanın tahliyesi için Büyükada İskelesi’ne gitti. Zabıta ekiplerini engelleyen TÜGVA çalışanları polis çağırdı.

Polis, mahkeme kararına rağmen, tahliyeyi gerçekleştirmek isteyen zabıta ekiplerine engel oldu. Polis, zabıta ekiplerini merdivenlerden sürükleyerek iskele dışına çıkardı.

Polisle zabıtayı karşı karşıya getiren ise Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan olmuştu. Ayhan’ın geçmiş kariyeri dikkat çekerken, AKP’den milletvekili aday adayı olduğu da ortaya çıktı. İşte TÜGVA’nın talebiyle mahkeme kararını bile tanımayan Mustafa Ayhan…

ADALAR KAYMAKAMI MUSTAFA AYHAN KİMDİR?

Mustafa Ayhan, 1970 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’ da tamamladı. 1986-1990 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde lisans öğrenimini tamamlayarak 1990 yılında mezun oldu.

2000-2001 akademik yılında Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü “ Kamu Yönetimi Lisans Üstü Uzmanlık Programı” öğrenimini okutulan derslerin sınavlarını vererek, tezini 2007-2008 akademik yılında bitirerek kamu yönetimi lisans üstü uzmanlık diploması aldı.

2014 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında öğrenimini tamamlayarak bilim doktoru unvanı aldı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dİmamoğlu’ndan Adalar Kaymakamı’na: Düştüğü telaşı anlamadım

dBilal Erdoğan’ın kurduğu TÜGVA mahkeme kararını tanımadı

dBakan Yardımcısı, TÜGVA’yı tahliye eden İBB’yi Yahudi yerleşimcilere benzetti

 

İçişleri Bakanlığı’nın 1991 yılında açmış olduğu Kaymakamlık sınavını kazanarak, Çanakkale kaymakam adayı olarak atandı. 3 yıllık kaymakam adaylığı döneminde; Bursa-Harmancık, Bursa-Gürsu, Eskişehir-Mahmudiye kaymakam vekilliklerinde bulundu.

4 ay süre ile Ankara’da İngilizce kursuna katıldıktan sonra, yabancı dil öğrenmek, bilgi ve görgülerini arttırmak amacıyla 1993-1994 yılları arasında 8 ay süre ile İçişleri Bakanlığı’nca İngiltere’ye gönderildi.

MUSTAFA AYHAN’IN KARİYERİ

1995 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından açılan kaymakamlık kursunu tamamlayarak Kastamonu ili Seydiler ilçesi kaymakamlığına atandı. 1998-2000 yılları arasında Tunceli-Pertek Kaymakamlığı, 2000-2004 yılları arasında Sivas-Zara Kaymakamlığı, 2004-2005 yılları arasında Tokat-Artova Kaymakamlığı, 2005-2009 yılları arasında Cide Kaymakamı, 2009-2015 tarihleri arasında Sakarya-Hendek Kaymakamlığı, 24 Ağustos 2015 tarihinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri, 25 Ocak 2017 tarihinde Mardin Büyükşehir Genel Sekreteri görevlerinde bulundu.

18 Haziran 2018 tarihinden bu yana İstanbul-Adalar İlçesi Kaymakamı olarak görev yapan Mustafa Ayhan, evli ve 2 çocuk babası.

7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDEN AKP’DEN ADAY ADAYI OLDU

Mustafa Ayhan, Hendek Kaymakamı olduğu dönemde 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimi dolayısıyla Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) Aksaray milletvekili aday adayı olarak siyasete atılmak istemişti. Aksaray’da aday adaylığı toplantıları yapan, ilde birçok ziyarette bulunan Ayhan, bastırdığı afişlerle de AKP için oy topladı.

Gazeteci Metin Cihan şahsi Twitter hesabında Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan’ın AKP’den milletvekili aday aday olduğuna dair afişi paylaşarak, “Adalar kaymakamı milletvekili olmak istiyor. hem suçlarına koruma kalkanı hem daha çok yeme imkânı. yine aday adayı olabilmek için (bence şansını kaybetti) halkın/devletin değil, partinin kaymakamı gibi.” ifadelerini kullandı.

MARDİN BÜYÜKŞEHİR’DE YOLSUZLUK DÖNEMİNDE GENEL SEKRETERDİ

“Peki hangi suça bulaşmış?” diye soran Cihan, şöyle devam etti: “Bunun için Mardin’e gideceğiz. Kastamonu üzerinden gidelim. yerel gazeteler bazen şaşırtıcı derecede açık yazıyor. Şehrin vekilleri soylu ile görüşüp bu şahsın vali olmasını istiyor, ancak Erdoğan, Mardin’e kayyım olarak atamayı uygun görüyor. (Yolsuzluk nedeniyle görevden alınan kayyım) belediyelerde yolsuzluk bir çeşit ata sporumuz. Kayyım belediyeler ise önde gideni. ama içlerinde öyle bir tanesi var ki Mardin’de öyle büyük bir yolsuzluk dönmüş ki, içişleri bakanlığı bu kez görmezden gelemedi. soruşturma açtı ve görevden aldı. @musayhan orada genel sekreterdi.”

‘NEDENİNİ DÜN ANLAMIŞ OLMALIYIZ’

“Mustafa Ayhan’ın Mardin kayyım belediyesinde genel sekreterlik dönemini anlatan bir tanıklık ekliyorum. yolsuzluk nedeniyle kayyım görevden alındı ve soruşturma devam ediyor, buna rağmen bu şahsı Adalar’a kaymakam atıyorlar. Nedenini dün anlamış olmalıyız.”

“Pisliğe batmış bir bürokrat var karşımızda. Siyasilerin himayesine sığınıyor. Onlar ne emrederse yapıyor. Tam da bu yüzden kaymakam koltuğunda oturuyor. Öyle vasat ki, sosyal medya parti trollerinin sembolü olan yeşil topu bile utanmadan kullanabiliyor.”

Mustafa Ayhan’ın bir dönemde AKP’de “temiz internet” ismiyel başlatılan yeşil toplu sosyal medya kampanyası için de Twitter hesabının profiline yeşil top eklediği de görülüyor.