Marketler artık ‘süper’ değil

17 Mayıs’ta sona erecek tam kapanma döneminde marketler ile vatandaşlar arasındaki ‘temel ihtiyaç’ anlaşmazlığı bir hafta daha sürecek.

BURAK MERT 11 Mayıs 2021

 

Tam kapanma sürecinin olumlu sonuç vermesi için çözüm arayışları sürerken, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı ‘market genelgesi’ temel ihtiyaç kavramını tartışmaya açtı. Vatandaşlar yaşamsal ürünlerin yanında kitap satışının da olması gerektiği fikrinde.

Türkiye, salgın döneminde ulaştığı ‘dünyanın en yüksek vaka oranı’ rekoruna yeni ilginçlikler ekleyerek yoluna devam ediyor!

Tam kapanma sürecinde çıkarılan ek genelgeler ise kafaları karıştıran cinsten. Son olarak İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği yeni kısıtlamalardan bu kez marketler nasiplenmişti.

‘Market Genelgesi’ne göre tüm zincir ve süpermarketleri kapsayan yeni yasaklarda zorunlu temel ihtiyaçlar haricindeki ürünlerin satışı sınırlandırıldı. Buna göre; vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları dışındaki elektronik eşya, oyuncak, tekstil, kırtasiye, hırdavat, oto aksesuar, bahçe malzemeleri ve zücaciye ürünlerinin satışına izin verilmiyor.
7 Mayıs’ta yürülüğe giren genelge kapsamında marketlerde temel gıda ve temizlik malzemelerinin yanı sıra yalnızca hayvan yemi ile parfüm ve makyaj malzemeleri dışındaki kozmetik ürünleri satılabilecek.

YA AMPUL PATLARSA!

Yayınlanan genelgede yasaklara gerekçe olarak, ’’Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunluğun önüne geçmek amacıyla alınan tedbirler…’’ ifadelerine yer verildi.

Ancak burada vatandaşı çıkmaza sokan, ihtiyaç malzemelerinin neye göre belirlendiği. Bazı kozmetik ürünlerinin satışının yapılabiliyor olması, olaya salt yaşam malzemesi olarak bakılmadığını gösteriyor. Örneğin evinizdeki ampul patlarsa yenisini alamadığınız gibi mum bile temin edemiyorsunuz! Elinizde sadece internetten sipariş verme alternatifi var ve burada da mağduriyetinizin giderilme süresi kargonun hızına bağlı. Eğer, X Jenerasyonu olarak adlandırılan ve internetten alışverişe mesafeli vatandaş grubundaysanız işiniz daha da zor. Zira marketten temin edemediğiniz ihtiyaçlarınız için tek alternatif internet alışverişi.

 

KİTAP İLE ARAYA MESAFE

Genelgede marketteki kırtasiye malzemeleriyle aranıza kırmızı şerit çekilmiş durumda. ‘Ekmek almaya gitmişken şuradan bir de kitap alayım’ düşüncesinize okkalı bir yasak getirilmiş. Tartışmaların odağında ise bu ayrıntı geniş bir yer alıyor. Özellikle sosyal medya platformlarında vatandaşlar bu durumu eleştiren yorumlar yaparak tepkilerini dile getiriyor.
Yasaklar konusunda dünyada başı çektiğimiz için vatandaşın kafası her geçen gün biraz daha karışıyor. Artık neyin, niçin, nasıl, neden yasak olduğunu anlamak için kılavuz kullanmaya muhtaç hale gelmiş durumda.

Bu belirsizlik yeni market genelgesiyle kendini bir kez daha göstermiş oldu. Rafta gördüğü ihtiyaç malzemesini almakta ısrarcı olan vatandaşlar market görevlileri ile söz düellosuna giriyor.

Görünen o ki, 17 Mayıs’ta sona erecek tam kapanma döneminde marketler ile vatandaşlar arasındaki ‘temel ihtiyaç’ anlaşmazlığı bir hafta daha sürecek.