Meclis Başkanı Şentop: Göç konusunda Türkiye çok muzdarip

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'te Parlamentolar Arası Birlik Başkanı (PAB) Duarte Pacheco ve beraberindeki heyet ile görüştü

KRONOS 05 Ekim 2021 GÜNDEM

Parlamentolar Arası Birlik Başkanı (PAB) Duarte Pacheco ve beraberindeki heyet ile görüşen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Başta İran olmak üzere komşu ülkelerle iş birliği içerisinde Afganistan’da ortaya çıkacak göç hareketlerini kontrol altına almak, yönetmek gerekiyor” dedi.

Şentop, parlamentolar arası zeminlere uluslararası zeminlere büyük önem verdiklerini söyledi. Dünyanın zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Şentop, “Dünya olarak bilhassa yakın zamanda Afganistan’da yaşanan gelişmeler hepimizi rahatsız ediyor. Hükumet kuruldu; fakat arzu ettiğimiz kapsayıcılıkta bir hükumet olmadı. Ekonomik olarak hatta daha özel ifadeyle temel ihtiyaç malzemelerinin karşılanmasında ciddi sıkıntılar var. Afganistan’da yaşayan 18 milyon insanın en azından insani şartlarının asgari olarak düzenlenmesinde girişimde bulunmak gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Afganistan’da ortaya çıkacak göç meselesinin önemli bir konu olduğunu kaydeden Şentop, şöyle dedi:

“GÖÇ HAREKETLERİ KONTROL ALTINA ALINMALI”

“Öncelikle başta İran olmak üzere komşu ülkelerle iş birliği içerisinde Afganistan’da ortaya çıkacak göç hareketlerini kontrol altına almak, yönetmek gerekiyor. Bu konularda uluslararası kamuoyu ve Birleşmiş Milletler’in de sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Göç konusunda Türkiye çok muzdarip. 4 milyonun üzerinde düzensiz göçmen ağırlıyor Türkiye, ağırlıklı olarak Suriyeli olmak üzere. Bunlar kısa süreli değil, 10 yılı aşkın süredir Türkiye’de.”

“Bu tür dünyanın farklı yerlerinde çıkan sorunların mali ve insani yükünü komşu ülkelerin taşıması çok büyük bir haksızlık ortaya çıkarıyor. Özellikle göçe sebebiyet veren istikrarsızlıklarda pay sahibi olan sorumluluk sahibi olan ülkelerin bunun sorumluluklarını üstlenmemesi çok büyük üzüntü ve endişe vericidir.”

“TÜRKİYE SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİ”

Afganistan, Irak, Suriye’de göçe sebebiyet gelişmelerde Türkiye’nin sorumluluğu olmadığını vurgulayan Şentop, “Tam aksine buraları yaşanmaz hale getiren ülkeler batı ülkeleridir. 18 Mart 2016’da Avrupa Birliği (AB) ile mutabakat imzalanmıştı göçmenlerle ilgili sorumluluğun paylaşılmasına yönelik. Türkiye buradaki yükünü, sorumluluklarını yerine getirdiği halde AB’nin hala birçok başlıkta yükümlülüklerini yerine getirmediğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.