Meriç’te can veren KHK’lı Akıllı’nın arkadaşı: ‘Burası tehlikeli, aşağıdan bir yol deneyeceğim’ demişti

Son görüşmelerinde Erkan Akıllı'nın Meriç'i güvensiz ve tehlikeli bulduğunu söylediğini, "Aşağıdan bir yol deneyeceğim..." dediğini aktaran S.Y., "Sonra Meriç'i duyduk, perişan olduk" ifadelerini kullandı.

SELAHATTİN SEVİ 01 Ekim 2021 GÜNDEM

Meriç’ten Yunanistan’a geçmek isterken hayatını kaybeden KHK’lı biyoloji öğretmeni Erkan Akıllı’nın (47) hakkında açılan ikinci bir dosya nedeniyle yurt dışına çıkmak istediği öğrenildi.

Kronos‘a konuşan Akıllı’nın cezaevi arkadaşı S.Y., “Erkan hoca 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı. 5 ay cezaevinde kaldı. Yaklaşık 3 yıldır dışarıdaydı. Özel ders vermekten köfteciliğe kadar yapmadığı iş kalmamıştı. Fakat hakkında ikinci bir dosya daha açılınca panikledi. Yeniden cezaevine girmek istemedi” dedi.

Akıllı, Çorum FEM Dershaneleri’nde ve KHK ile kapatılan Uzman Kariyer KPSS Merkezi’ni açmış, 2017 yılında 5 ay Çorum L Tipi Cezaevi’nde kalmıştı.

‘ON YIL YATIRIRLAR BENİ’ DİYORDU

17-25 Aralık sürecinde çalıştığı FEM Dersanesi kapatılınca kendi adına KPSS kursu açan Akıllı’nın sadece şehirlerinin değil Türkiye’nin en iyi biyoloji öğretmenlerinden biri olduğunu kaydeden S.Y., “İlk davası Yargıtay’daydı. Onandı sanıyorum. Üzerine kim olduğunu bilmediğimiz bir tanığın ifadesiyle yeni bir soruşturma açıldı. En son kurduğu dershaneyle alakalıydı. Erkan Bey panikledi… Eşinin de 6 yıl 3 ay cezası vardı. ‘6 yıl ilkinden, 6 yıl ikincisinden on yıl yatırlar beni’ diyordu.” şeklinde konuştu.

‘HOCAM ARTIK HER ŞEY HAZIR, GEÇİYORUZ’

En son pazartesi günü görüntülü telefonla konuştuklarını, Erkan Akıllı’nın Yunanistan’a geçme planını paylaştığını, kaçakçılara 6 bin euro ödeme yaptığını anlattığını belirten S.Y. şöyle konuştu:

“Kendisini Yunanistan’a geçirecek ekibi de kendisi bulmuştu. ‘Hocam artık her şey hazır, geçiyoruz. Yunanistan’a geçince bir otele yerleşirim. Geride kalan arkadaşlara selam söyleyin. Eşime ve kızımın da geçeceğimden haberi yok. Onlara bir sürpriz yapacağım. Ben geçtim, sizi de yakında alacağım yanıma diyeceğim’ demişti”

Son görüşmelerinde Akıllı’nın Meriç’i güvensiz ve tehlikeli bulduğunu söylediğini, “Aşağıdan bir yol deneyeceğim. Nokta gideceğim…” dediğini aktaran S.Y., “Sonra Meriç’i duyduk, perişan olduk” ifadelerini kullandı.

HERKES ÖZEL DERS İÇİN PEŞİNDE KOŞTU

Türkiye’yi terk etmesinin sebeplerinden birinin de KPSS kursundan kalan borçlar olduğunu aktaran S.Y., “Bir an önce yurt dışına çıkıp iyi bir iş bulmak ve borçlarını ödemek istiyordu. Borçlar da psikolojisini bozmuştu Erkan hocanın” diyor.

Erkan Akıllı’nın aslen Kahramanmaraşlı olduğunu, fakat ailesinin ve çevresinin daha çok Adana’da yaşadığını belirten S.Y., “Fakat o artık Çorumlu olmuştu. Kendi çevresi ve biricik çocuğunun arkadaşları bu şehirdeydi. Şehirde herkes çocuklarına ondan biyoloji dersi aldırmak isterdi. Eşi de iyi bir kimya öğretmeniydi. Öyle zamanlar oldu ki, kimse iş vermedi, o da yemek yapmayı çok iyi bildiğinden ve sevdiğinden lokantada, köftecide çalıştı. Leblebi dükkanı bekledi. Fakat insanlar yavaş yavaş Erkan öğretmeni aradı. Tekrar kendisini ve eşini özel ders vermeleri için kapısına geldiler. O da yapabildiği kadar mesleğini yapmanın sevincini yaşıyordu. Türkiye’de hayat anlatıldığı gibi, televizyonlarda gösterildiği gibi değil. Hâlâ en güvenilir, işini bilen insanlar KHK’lılar… Toplum yavaş yavaş da olsa anladı bunu.” ifadelerini kullandı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji mezunu olan 47 yaşındaki Akıllı’nın tek kızı bu yıl Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Psikoloji Bölümünü kazandı.

Öte yandan Erkan Akıllı’nın eşi otopsi için Edirne’ye giderken cenazesinin Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi. S.Y., “Belki Çorum’a defnedilir. O buranın evladı oldu artık” diyor.