Korkuyorlardı: Mısır Havayolları Kahire’den Tel Aviv’e ilk kez ‘resmen’ uçtu

Mısır halkının tepkisinden korktukları için on yıllardır şirket logosu olmadan İsrail'e uçan Mısır ulusal havayolu şirketi "EgyptAir" bugün İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanına resmen bir uçuş düzenledi.

KRONOS 03 Ekim 2021 DÜNYA

Mısır’ın ulusal havayolu şirketi “EgyptAir” Pazar günü İsrail’e ilk kez resmen doğrudan bir uçuş yaptı. Bu çerçevede bir EgyptAir uçağı Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’na indi.

Bugün gerçekleşen uçuş, İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in on yıldan fazla bir süredir İsrailli bir liderin Mısır’a ilk ziyaretini gerçekleştirmesinden iki hafta sonra geldi. Bennett, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile Sina’nın tatil beldesi Şarm El-Şeyh’te bir araya gelerek samimi bir görüşme gerçekleştirmişti. Daha sonra ismi açıklanmayan Mısırlı bir üst düzey kaynak basına yaptığı bilgilendirmede, toplantıda ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra, İran’ın nükleer tehdidi ve bölgesel saldırganlığı, Türkiye’nin Libya’daki çatışmadaki rolü, Mısır ve Etiyopya arasındaki kriz ve bölgedeki teröristlerle mücadele gibi bir dizi bölgesel güvenlik sorunun ele alındığını söylemişti.

Havayolunun bağlı kuruluşu AirSinai, halkın tepkisinden korktukları için on yıllardır şirket logosu olmadan İsrail’e uçuşlar gerçekleştiriyordu. Şirket şimdi EgyptAir işaretleriyle, Kahire ve Tel Aviv arasında haftada üç uçuş gerçekleştireceğini duyurdu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d“Türkiye 20 Müslüman Kardeşler mensubunu Mısır’a iade edecek”

dAzerbaycan’ın İsrail’le ilişkilerine kızan İran, sınır bölgesinde askeri tatbikat başlattı

dErdoğan, Sisi ve Bin Selman’a ‘rükuyla’ vaziyeti kurtaramaz

 

Kahire’deki İsrail Büyükelçiliği, konuya ilişkin paylaştığı twitte, doğrudan uçuşların “iki ülke arasındaki ikili bağları, özellikle ekonomik ilişkileri güçlendirmenin önemli bir işareti” olduğunu belirtti. Geçen hafta, Bahreyn’in GulfAir adlı havayolu ilk doğrudan uçuşunu İsrail’e yapmıştı. Sözkonusu gelişmeler, geçen yıl İsrail ile dört Arap ülkesi arasında imzalanan “İbrahim Anlaşmaları” çerçevesinde karara bağlanmıştı.