Mızraklı’ya ‘örgüt propagandası’ndan beraat: ‘Hukuk devletiyim’ deyince olmuyor

Yerine kayyım atanan, tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mızraklı, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

KRONOS 30 Eylül 2021 GÜNDEM

Yerine kayyım atanan ve başka bir dosyadan tutuklu bulunan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

Mızraklı hakkında “örgüt propagandası” yapmakla açılan davanın karar duruşması Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Başka bir dosyadan tutuklu olan Mızraklı, duruşmaya Kayseri Bünyan T Tipi 2 Nolu Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı.

Duruşma savcısının “örgüt propagandası yapma” gerekçesiyle cezalandırılmasını istediği Mızraklı, esas hakkında savunma yaptı. Mahkeme heyeti iddianamede yer alan iddiaların propaganda suçunu oluşturmadığı, Mızraklı’nın girdiği açlık grevi eyleminin de ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, beraat kararı verdi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dSelçuk Mızraklı’nın kayyım iptali isteğine mahkemeden ret

dMızraklı’ya verilen 9 yıllık hapis cezası onaylandı 

 

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, iddianamedeki suçlamaları reddeden Mızraklı, “Ben bu iddianamenin ne kurgusunu ne de suçlamaları kabul ediyorum. Barış ve çözüm esasıyla yaptım, ettim” diyerek, şunları söyledi:

“Türkiye bir hukuk devletidir diyoruz, ama hukuk devletinin temel normları var. Ben hukuk devletiyim deyince hukuk devleti olmuyorsunuz. Ancak yargı sadece bir parçası. Bunun dışındaki tüm alanlarda her yurttaşın evrensel hukuk normlarını hissedebilmelerini sağladığınız anda hukuk devleti oluyorsunuz.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dSelçuk Mızraklı’ya 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası

dMızraklı’yı tutuklatan gizli tanık ifadesindeki çelişkiler

 

Savunmaların ardından karar için ara veren mahkeme, Mızraklı’nın “örgüt propagandası” suçlamasından beraatine hükmetti.

İDDİANAMEDE YAZILANLAR

Mızraklı hakkında hazırlanan iddianamede, “HDP Diyarbakır İl Örgütünde bir etkinliğe katılması, İran’da idam edilen Kürt aktivist Ramin Hossein Penahi için yaptığı twitter paylaşımı, bir taziyeye katılması, HDP’ye dönük 9 Ekim operasyonuna ilişkin yapılan açıklaya katılması, HDP’nin ‘Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü’ konferansına katılması ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevine 3 günlük açlık greviyle destek vermesi” suçlama konusu yapılmıştı.