Moderna, Afrika’da fabrika kurmayı planlıyor: Hedef yılda 500 milyon doz aşı

İlaç firması Moderna, Afrika'da bir mRNA aşı fabrikası kurmayı planladığını ve bunun için 500 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

KRONOS 08 Ekim 2021 DÜNYA

İlaç firması Moderna, Afrika’da aşı fabrikası açmaya hazırlanıyor. Her yıl koronavirüs (Covid-19) testi dahil yılda 500 milyon doz aşı üretmeyi hedefleyen dev şirket, fabrikanın nereye kurulacağını yakın zamanda açıklayacaklarını belirtti.

Moderna CEO’su Stephane Bancel 7 Ekim’de verdiği bir röportajda; ABD Massachusetts, Norwood’da bulunan aşı üretim tesisimize benzer bir fabrikayı Afrika’da da inşa etmek ve nRNA teknolojisini oraya da taşımak istiyoruz dedi. Fabrikanın, Moderna tarafından işletileceğini ancak çoğunlukla yerel işçilerden oluşacağını da sözlerine ekledi.

Bancel, anlaşmanın fikri mülkiyet devrini içermediğini söyledi. Şirketin daha önce pandemi sırasında Covid aşılarıyla ilgili patentlerini uygulamayacağını söylediğini kaydetti.

Pfizer ve BioNTech firmaları da Covid-19 aşılarını Cape Town’daki Güney Afrika hükümetine ait Biovac Enstitüsü tesisinde üretmek için ilk adımı atmıştı.

Şirketler 2022’de, bitmiş dozları üretmeye başlamayı planladıklarını söylediler. Aşılar için aktif mRNA bileşenlerini üretecek olan Moderna tesisinden farklı olarak Biovac tesisi, üretim sürecinin son aşaması olan flakon doldurma ve paketlemeye odaklanacak.