Newcastle United sonunda Suudi sermayesinin oldu

Arap sermayesi, Avrupa’da bir kulübün daha sahibi oldu. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) önderliğindeki bir konsorsiyum, İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle United’ı satın aldı. Aynı konsorsiyum, çeşitli tepkiler nedeniyle Temmuz 2020’de Newcastle United’ı almaktan vazgeçmişti.

NECATİ KOLA 08 Ekim 2021 SPOR

İngiltere’nin 10. büyük şehrinin 1892’de kurulan kulübü Newcastle United, sonunda Suudi Arabistan sermayesinin oldu. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), PCP Capital Partners ve RB Sports&Media’dan oluşan konsorsiyum, İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Newcastle United’ı yaklaşık 300 milyon sterline satın aldı. Daha önce de girişimde bulunan aynı konsorsiyum, çeşitli tepkiler nedeniyle Temmuz 2020’de Newcastle United’ı almaktan vazgeçmişti. Satış, yaklaşık 18 aydır yetkili merciler tarafından onaylanmayı bekliyordu.

Newcastle United

Newcastle United’ın resmi sitesinden de satış doğrulandı.

YATIRIM GRUBU, SABIRLI YATIRIMCILARDAN OLUŞMAKTADIR

İngiltere Premier Ligi, Suudi Arabistan kaynaklı şirketlerden oluşan konsorsiyumun Newcastle United’ı satın almasına onay verildiğini duyururken; kulüp de resmi internet sitesinden bir açıklama yayınladı. Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

“… İngiltere Premier Ligi’nden gerekli tüm onaylar alındı ve satın alma 7 Ekim 2021’de tamamlandı. Yatırım Grubu, kulübün gelecekteki başarısına sonuna kadar güvenen, uzun vadeli, sabırlı yatırımcılardan oluşmaktadır. Bugünkü duyuru, Yatırım Grubu’nun tüm paydaşlara fayda sağlayan ve Newcastle United’ı net, uzun vadeli bir strateji izlemek için iyi bir konumda bırakacak bir anlaşmaya varmasını sağlayan kapsamlı ve ayrıntılı bir sürecin sonucudur. PIF Başkanı Yasir Al-Rumayyan, Newcastle United’ın İcracı Olmayan Başkanı olarak görev yapacak. PCP Capital Partners’ın CEO’su Amanda Staveley, yönetim kurulunda bir sandalyeye sahip olacak. Jamie Reuben de RB Sports & Media’yı temsilen kulübün direktörü olacak.”

Açıklamada ayrıca, anlaşmanın tamamlanmasına yardımcı olan, düzenleme sürecine katkılarda bulunan Premier Lig yönetimine de teşekkür edildi. Konsorsiyumun arkasındaki gizli güç olan Suudi Veliaht Prens Bin Salman, Newcastle United’ı satın almayı çok istiyordu. Salman’ın başı, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’nda öldürülmesi nedeniyle çok ağrımıştı.

Suudi Veliaht Prens Bin Salman, Newcastle United’ı satın almayı çok istiyordu.

SUUDİ KRALLIĞI’NDAN BAĞLAYICI GÜVENCELER ALINDI

Premier Lig’den yapılan açıklamada ise Newcastle United’ın Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), PCP Capital Partners ve RB Sports&Media’dan oluşan konsorsiyum tarafından devralınması konusundaki anlaşmazlığın çözüldüğü bildirildi. Açıklamada, “Premier Lig, Suudi Arabistan Krallığı’nın Newcastle United Futbol Kulübü’nü kontrol etmeyeceğine dair yasal olarak bağlayıcı güvenceler aldı. Tüm taraflar, Newcastle United Futbol Kulübü ve taraftarlarına kesinlik ve netlik kazandıran bu süreci sonuçlandırmaktan memnuniyet duymaktadır.” denildi.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) Başkanı Yasir Al-Rumayyan

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) Başkanı Yasir Al-Rumayyan

YENİ SAHİBİ OLMAKTAN SON DERECE GURUR DUYUYORUZ

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) Başkanı Yasir Al-Rumayyan da anlaşmayla ilgili olarak şunları söyledi: “İngiliz futbolunun en ünlü kulüplerinden Newcastle United’ın yeni sahibi olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Newcastle hayranlarına, yıllar boyunca gösterdikleri son derece sadık destek için teşekkür ediyoruz ve onlarla birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

BEIN SPORTS VE ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ KIZMIŞ, SUUDİLER VAZGEÇMİŞTİ

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu liderliğindeki konsorsiyum, Temmuz 2020’de Newcastle United’ı satın alma teklifinden geri çekilmişti. Kulübü Mike Ashley’den almak için 300 milyon sterlinlik bir anlaşmayı kabul eden konsorsiyum, insan hakları grupları ve Katar merkezli spor yayıncısı beIN Sports’un tepkisini çekmişti.

Uluslararası Af Örgütü’nün İngiltere Direktörü Kate Allen da Premier Lig Başkanı Richard Masters’a mektup yazarak Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu liderliğindeki bir konsorsiyumun Newcastle United’ı satın almasının engellenmesini istemişti. Allen, Suudi fonunun neden bir İngiliz kulübünü satın almak istediğinin ciddi bir şekilde araştırılması gerektiğini ifade etmişti. Suudilerin insan hakları ihlallerini futbolla örtmeye çalıştığı dile getirilmişti.

BeIN CEO’su Yousef el-Obaidly de yazdığı mektupta, Newcastle United’ın satın alınmasına ilişkin haberlere atıfta bulunarak “Premier Lig’in, tüm yöneticileri dahil kulübün potansiyel alıcısını tam olarak araştırmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Burada Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ve (devralmaya) dahil olan veya bir şekilde finansman sağlayan diğer Suudi Arabistan kuruluşlarının görevlileri ve temsilcileri araştırılmalı.” ifadesini kullanmıştı.

Emre Belözoğlu, Newcastle United’da 3 yıl oynadıktan sonra Fenerbahçe’ye gitmişti.

EMRE BELÖZOĞLU DA TOP KOŞTURMUŞTU

Newcastle United’da birçok ünlü isim forma giydi, görev yaptı. Şu an teknik direktör olan Emre Belözoğlu da 2005-2008 arasında bu kulübün formasını giymişti. Alan Shearer, Demba Ba, Kevin Keagan, Les Ferdinand, Andy Cole, David Ginola, Paul Gascoigne, Faustino Asprilla, Obafemi Martins Fabricio Coloccini, Papiss Cisse gibi isimler de Newcastle United’da oynamıştı.

Sir Bobby Robson

2009’da hayatını kaybeden Sir Bobby Robson’un heykeli, Newcastle United’ın stadının önünde bulunuyor.

BOBBY ROBSON’UN KULÜBÜ

İngiliz futbolunun efsane ismi Bobby Robson da teknik direktörlük kariyerini, doğduğu köye çok yakın olan Newcastle’da noktalamıştı. İngiltere’nin Türkiye’yi 8-0 yendiği maçlarda İngiliz Milli Takımı’nın başında olan Robson, Newcastle United’da başkanlık da yapmış, 2009’da kanserden vefat etmişti. Şu an Newcastle United’ın stadı olan St. James’ Park’ın önünde Bobby Robson’un heykeli bulunuyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dHarry Potter ve Drakula’ya komşu Newcastle’da bir şehir turu

dNewcastle’da koronavirüsle değişen sokak

Şu an Premier Lig’de sondan ikinci olan Newcastle United’ın bundan sonraki performansı merak ediliyor. Taraftarlar genel olarak satıştan memnun. Bundan sonra daha iyi isimlerin alınacağını ve daha başarılı olacaklarını düşünüyorlar.